Komplet dokumentów rozliczeniowych korygujących składa się z:
1) raportu ZUS RCA, w którym pracodawca powinien prawidłowo rozliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne za pracownika (pomniejszając podstawę wymiaru składki zdrowotnej o kwotę wypłaconego nienależnie, a obecnie zwróconego wynagrodzenia chorobowego),
reklama
reklama
2) raportu ZUS RSA - zasady skorygowania zależą od tego, czy pierwotnie został złożony jeden czy więcej raport
3) deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, w której pracodawca powinien wykazać pełne rozliczenie składek i wypłaconych świadczeń za wszystkich ubezpieczonych.
Jeśli za pracownika został złożony tylko jeden raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, to aby go wycofać, należy złożyć nowy raport ZUS RSA, wpisując w nim:
1) 6-znakowy kod tytułu ubezpieczeń,
2) „0” w polu liczba dni zasiłkowych/liczba wypłat,
3) dany kod świadczenia/przerwy,
4) okres taki sam jak w wycofywanym raporcie,
5) „0,00” w pole „kwota” (pole to można pozostawić puste).
Jeśli za pracownika zostało złożonych kilka raportów świadczeniowych ZUS RSA z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia (01 10 xx), ale różnym kodem świadczenia/przerwy, to aby:
1) wycofać jeden z nich - należy złożyć tylko raporty, które są aktualne, oznaczając je jako korygujące,
2) wycofać wszystkie raporty - należy odrębnie wycofać każdy z tych raportów,
3) wycofać jeden z nich i skorygować drugi raport - należy złożyć aktualny komplet raportów; bez raportu, który należy wycofać.
W wyniku dokonanej korekty na Państwa koncie w ZUS powstanie nadpłata składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ponieważ składka zdrowotna jest finansowana w całości przez pracownika, należy ją zwrócić byłemu pracownikowi.