| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak po zmianie przepisów zatrudniać pracowników tymczasowych

Jak po zmianie przepisów zatrudniać pracowników tymczasowych

Od 24 stycznia 2010 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. W jej wyniku zniesiono niektóre ograniczenia dotyczące zatrudniania pracowników tymczasowych przez pracodawców użytkowników.


Po nowelizacji pracodawca użytkownik może skorzystać z pracy pracowników tymczasowych bezpośrednio po zakończeniu zwolnień grupowych (art. 1 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). Przed zmianą przepisów pracodawca użytkownik mógł przyjąć do pracy pracowników tymczasowych dopiero po upływie 6 miesięcy od zakończenia zwolnień grupowych.

Pracodawca użytkownik nadal nie może jednak przyjąć pracownika tymczasowego na stanowisko, na którym w okresie ostatnich 3 miesięcy pracował pracownik, którego zwolniono z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 8 pkt 3 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Omawiana nowelizacja zmieniła również sposób wydawania pracownikom tymczasowym świadectw pracy. Po zmianie przepisów agencja pracy tymczasowej powinna wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu 12 miesięcy pracy na jej rzecz (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). W takim przypadku agencja pracy tymczasowej wydaje świadectwo pracy w dniu upływu tego 12-miesięcznego terminu. Jeżeli wydanie świadectwa pracy w tym terminie nie jest możliwe, agencja pracy tymczasowej, nie później niż w terminie kolejnych 7 dni, przesyła albo doręcza świadectwo pracy pracownikowi tymczasowemu lub osobie upoważnionej przez niego na piśmie do odebrania świadectwa pracy.

WAŻNE!

Po zmianie przepisów agencja pracy tymczasowej wydaje pracownikowi tymczasowemu świadectwo pracy po zakończeniu 12 miesięcy pracy.

Jednak na wniosek pracownika agencja pracy tymczasowej musi wydać mu świadectwo pracy przed upływem 12 miesięcy pracy, jeżeli przed tym terminem nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę (art. 1 pkt 2 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych). W takiej sytuacji agencja pracy tymczasowej musi wydać pracownikowi świadectwo pracy w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia przez niego żądania. Jeżeli nie jest możliwe wydanie pracownikowi świadectwa w tym terminie, agencja powinna je wydać w terminie kolejnych 7 dni.

W przypadku gdy pracownikowi tymczasowemu upłynie 12 miesięcy zatrudnienia w czasie trwania umowy o pracę, agencja pracy tymczasowej wydaje świadectwo pracy dopiero po zakończeniu tej umowy o pracę. Może się więc zdarzyć, że pracownik tymczasowy otrzyma świadectwo pracy po okresie dłuższym niż 12 miesięcy zatrudnienia w tej samej agencji pracy tymczasowej.

PRZYKŁAD

Pracownik tymczasowy zawarł z agencją pracy tymczasowej umowę na okres 5 miesięcy. Po jej zakończeniu nie zażądał świadectwa pracy. Następnie po 2 miesiącach przerwy podpisał z tą samą agencją pracy tymczasowej umowę o pracę na okres 9 miesięcy. W takim przypadku agencja pracy tymczasowej będzie musiała wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu tej drugiej umowy. W czasie trwania drugiej umowy minie pracownikowi łącznie 12 miesięcy zatrudnienia w tej agencji. Agencja pracy tymczasowej musi jednak wydać świadectwo pracy dopiero po zakończeniu umowy, w czasie której minęło pracownikowi 12 miesięcy pracy.

Przed nowelizacją przepisów agencja pracy tymczasowej musiała wydać pracownikowi świadectwo pracy po zakończeniu każdej umowy o pracę, chociażby trwała ona kilka dni. Jedynie, kiedy bezpośrednio po zakończeniu jednej umowy agencja pracy tymczasowej zawierała z tym samym pracownikiem tymczasowym kolejną umowę, nie musiała mu wydawać świadectwa pracy. Miała jednak obowiązek wydać świadectwo pracy w takiej sytuacji na żądanie pracownika.

Omawiana nowelizacja wydłużyła również maksymalny okres pracy u tego samego pracodawcy użytkownika. Dotychczas pracownik tymczasowy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika mógł pracować maksymalnie przez 12 miesięcy w okresie obejmującym kolejnych 36 miesięcy. Po zmianie przepisów pracownik tymczasowy może pracować na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika przez 18 miesięcy na przestrzeni kolejnych 36 miesięcy (art. 1 pkt 3 ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Nadal pozostała bez zmian regulacja pozwalająca na zatrudnienie pracownika tymczasowego na zastępstwo za nieobecnego pracownika maksymalnie przez 36 miesięcy u tego samego pracodawcy użytkownika (art. 20 ust. 2 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

• ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - Dz.U. Nr 221, poz. 1737

• art. 8 pkt 3, art. 20 ust. 2 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych - Dz.U. Nr 166, poz. 1608; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 221, poz. 1737

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK