| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Reklama w sieci

Reklama w sieci

Znacznie niższy koszt dotarcia do grupy docelowej niż metodami tradycyjnymi, niemal nieograniczone możliwości kreacji przekazu, globalny zasięg - to główne korzyści wynikające z reklamy w sieci.

Według najświeższych badań Megapanel Gemius/PBI (z lutego br.), w Polsce jest już 16,1 mln użytkowników internetu (osób w wieku 7 lat i starszych). To olbrzymia rzesza potencjalnych odbiorców reklamy internetowej. Jednak - przekonuje Maciej Janiak, dyrektor Departamentu Internetu CR Media Consulting - niewielu przedsiębiorców jest świadomych tego, jakie reklama w sieci daje możliwości. Zwłaszcza ci, którzy nie mieli z tym medium do czynienia.

Tymczasem nie jest tak źle, skoro wydatki na reklamę maleją, a nakłady na kampanie w internecie rosną. Dom mediowy Starlink w najświeższym raporcie podaje, że w pierwszym kwartale 2009 r. szacowana wartość netto całego rynku reklamowego wyniosła 1 mld 559 mln zł. Spadek względem pierwszego kwartału 2008 wyniósł 5,3% (z 1,65 mld zł szacowanej wartości rynku reklamy w mediach). Jedynie internet i reklama kinowa odnotowały wzrost przychodów w porównaniu z badanym okresem. Dynamika wzrostu internetu to 17%, natomiast reklamy kinowej tylko 0,2%. Pozostałe media odnotowały ujemne wskaźniki: telewizja -5,9%, radio -7,1%, magazyny -10,4%, reklama zewnętrzna -10,6%, dzienniki -13,1%.

Podstawową zaletą reklamy internetowej jest jej zasięg - nieograniczony czasem i warunkami geograficznymi. Aby reklamy mogły pojawiać się na stronach internetowych, potrzebne jest odpowiednie narzędzie - adserwer. To system informatyczny, który umożliwia emisję i zarządzanie internetowymi kampaniami reklamowymi, a także raportowanie i analizowanie wyników kampanii.

Początkowo reklama online przyjmowała formę tzw. mailingu, czyli wysyłania reklam za pomocą poczty elektronicznej. Jednak od 1993 r., kiedy powstała przeglądarka internetowa Mosaic, która potrafiła wyświetlać grafikę i ramki, reklamodawcy byli w stanie docierać do większej liczby potencjalnych odbiorców, a sama reklama mogła przyjmować formę graficzną. Druga połowa lat 90. XX wieku to bardzo dynamiczny rozwój internetu oraz technologii z nim związanych, w tym także reklamy. Jedną z popularniejszych form, jaką obecnie przyjmuje reklama internetowa, są bannery. Oprócz nich, według badań Gemiusa, najbardziej znaną formą reklamy internetowej pozostaje mailing reklamowy (e-mail marketing).

Internet jest najdynamiczniej rozwijającym się medium. - I jako takie, dysponuje szerokim wachlarzem dostępnych form reklamowych - podkreśla Janiak i dodaje: - Najpopularniejszą formą reklamy internetowej jest reklama graficzna - tzw. display. Tutaj w zależności od celu i charakteru podejmowanych działań reklamowych są do wyboru: zwykłe billboardy, double billboardy, wallpapery, skyscrapery i inne (patrz słowniczek - przyp. red.). - Następnie, zaraz po reklamie graficznej, popularnością cieszą się rozmaite formy reklamy w wyszukiwarkach (SEM), takie jak: linki oraz boksy sponsorowane.

Każda z nich ma określone cechy. Na przykład:

Double Billboard - reklama graficzna, umieszczana w górze strony, zazwyczaj o wymiarach 750x200 pikseli. Zapewnia wysoką oglądalność, pozwala na rozbudowane i atrakcyjne kreacje. Jest idealna do budowania wizerunku, prezentacji haseł i dłuższych treści bogatych w grafikę; większy rozmiar od standardowego billboardu pozwala na lepsze zaprezentowanie oferty.

Artykuł sponsorowany - usługa pozwalająca na zamieszczenie tekstu w ramach wybranej witryny, na przedstawienie użytkownikom dużej porcji informacji. Jest idealną formą promocji firmy - zdjęcia w tekście umożliwiają prezentację produktów, natomiast wstawianie linków pozwala użytkownikom na przejście do promowanych stron i podejmowanie dalszych akcji, z zakupem włącznie. Zasadniczo pełni funkcję informacyjną.

Top Layer - forma, która charakteryzuje się bardzo wysoką oglądalnością oraz zwiększoną atrakcyjnością przekazu. Ściąga uwagę i wymusza podjęcie akcji przez użytkownika; duża dowolność kształtu. Świetnie nadaje się do prezentowania produktów i grafiki. To inwazyjna forma reklamy.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK