REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty ubezpieczeniowe tylko z e-podpisem

Łukasz Kowalczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

21 lipca wygaśnie ważność ostatnich certyfikatów niekwalifikowanych dedykowanych dla ZUS. Elektroniczną dokumentację ubezpieczeniową będzie można przekazywać, posługując się wyłącznie e-podpisem, tj. bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym z użyciem certyfikatu kwalifikowanego.

E-podpis zastąpi certyfikaty niekwalifikowane, uzyskiwane bezpłatnie (koszty obsługi certyfikatów ponosił wyłącznie ZUS) podczas wizyty w punktach rejestracji w jednostkach terenowych ZUS. Bezpieczny podpis elektroniczny jest bezpieczniejszym i dużo bardziej zaawansowanym technologicznie sposobem podpisywania elektronicznej dokumentacji. Obowiązek posługiwania się e-podpisem mają wszystkie firmy rozliczające składki za minimum 6 osób ubezpieczonych, które muszą składać dokumentację ubezpieczeniową przez Internet.

REKLAMA

Wady bezpiecznego podpisu elektronicznego

Dla przedsiębiorców największym minusem konieczności wdrożenia bezpiecznego podpisu elektronicznego jest dodatkowy koszt jego zakupu. Koszt brutto jednego zestawu zawierającego certyfikat kwalifikowany z terminem ważności na 1 rok, czytnika kart kryptograficznych i oprogramowania to bowiem prawie 300 zł. Taki sam zestaw z certyfikatem ważnym 2 lata jest o kilkadziesiąt złotych droższy.

Zalety bezpiecznego podpisu elektronicznego

Zalety certyfikatów kwalifikowanych są nie do przecenienia. Do najważniejszych zalet można zaliczyć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• niezaprzeczalność podpisu - w związku z tym że bezpieczny podpis elektroniczny przypisany jest do jednej osoby, szybko i ze 100% skutecznością identyfikuje składającego podpis;

• bezpieczeństwo - e-podpisu nie można podrobić;

• szerokie zastosowanie - pod względem prawnym e-podpis ma takie samo znaczenie jak podpis złożony na papierze. Dzięki temu znalazł szerokie zastosowanie. ZUS, oprócz umożliwienia składania elektronicznego podpisu i przekazywania przez Internet dokumentów ubezpieczeniowych w programie Płatnik, uruchomił Elektroniczny Urząd Podawczy (www.eup.zus.pl). Nie ruszając się z firmy, można więc składać do ZUS wnioski, m.in. o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, o zwrot nadpłaconych składek itd. Oprócz tego posiadacze bezpiecznego podpisu elektronicznego mogą zastosować go m.in. podczas:

- podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych,

- autoryzacji w aukcjach i przetargach internetowych,

- elektronicznej wymiany informacji z administracją publiczną (m.in. uzyskiwanie wypisów z Krajowego Rejestru Sądowego),

- podpisywania umów cywilnoprawnych,

- wystawiania faktur elektronicznych.

Jeszcze w ubiegłym roku uzyskanie certyfikatu kwalifikowanego było dość czasochłonne. Tłok w Centrach Certyfikacji powodował, że na wydanie certyfikatu kwalifikowanego trzeba było czekać nawet kilka tygodni. Sytuacja znacznie się poprawiła. Centra Certyfikacji rozszerzyły sieć przedstawicielstw. Część formalności można załatwić przez Internet. Dziś e-podpis można uzyskać nawet w ciągu 24 godzin.

Certyfikaty kwalifikowane należy nabyć w jednym z trzech kwalifikowanych Centrów Certyfikacji działających na terenie naszego kraju. Są to:

REKLAMA

Uzyskanie bezpiecznego podpisu elektronicznego nie jest skomplikowane. Wystarczy zwrócić się do przedstawiciela wybranego Centrum Certyfikacji i podpisać umowę. Wszystkie trzy firmy mają swoją siatkę przedstawicieli na terenie całego kraju. Procedurę uzyskania e-podpisu można sobie ułatwić, korzystając z wniosków składanych przez Internet.

Trzeba jednak pamiętać, że e-podpisu nie można dostać wyłącznie w oparciu o wniosek online. Ideą bezpiecznego podpisu jest jego niezaprzeczalność i wiarygodność. Dlatego warunkiem koniecznym do otrzymania certyfikatu kwalifikowanego jest potwierdzenie tożsamości właściciela podpisu. Tożsamość właściciela podpisu zawsze musi zostać potwierdzona u przedstawiciela wybranego Centrum Certyfikacji na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.

Pomimo że firmy certyfikujące zapewniają, że mogą wydać certyfikat kwalifikowany nawet w 24 godziny, nie należy czekać z decyzją zakupu na ostatnią chwilę. Warto na spokojnie zapoznać się z ofertą KIR, PWPW i Unizeto i wybrać najlepszą. W praktyce przedłużenie certyfikatu w tym samym centrum jest dla kupującego bardziej korzystne finansowo niż zakup nowego zestawu w innym Centrum Certyfikacji.

oprac. Łukasz Kowalczyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA