| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Znak towarowy pod ochroną

Znak towarowy pod ochroną

Wystarczy 550 zł, aby zyskać ochronę prawną na znak towarowy. Tyle kosztuje zgłoszenie znaku w Urzędzie Patentowym i ochrona w trzech podstawowych klasach towarów i usług.

Ciężar dbałości o ochronę znaku towarowego spoczywa na jego właścicielu. To do niego należy monitorowanie ewentualnych naruszeń i powstrzymywanie konkurencji przed popełnianiem nieautoryzowanego użycia chronionego znaku handlowego, np. w wyniku używania łudząco podobnych znaków i etykiet.

Aby się bronić, przedsiębiorca ma do wyboru następujące możliwości:

● może grzecznie poprosić np. daną firmę o zaprzestanie niedozwolonego procederu; czasem firmy po prostu się dogadują, jeśli działają w tej samej branży, ale na zupełnie innym obszarze - np. jedna w Szczecinie, druga w Katowicach; jeżeli sporny znak dotyczy innych branż - nie ma w ogóle problemu, obydwa podmioty mogą korzystać z tego samego znaku towarowego; zdarza się, że przedsiębiorcy podpisują także umowy licencyjne;

● może wystąpić do właściwego sądu na drodze powództwa cywilnego i oprotestować wszystkie znaki konkurencji, które uważa za identyczne lub zbyt podobne do swojego;

Protest właściciela znaku będzie skuteczny, o ile zarejestrował już znak lub będzie w stanie udowodnić, że używał go wcześniej i konsekwentnie. Wówczas może domagać się odszkodowania nawet wtedy, gdy do naruszenia jego praw przez osoby trzecie doszło przypadkowo (nie sposób znać wszystkich znaków z całego świata). Tego typu spory zazwyczaj kończą się polubownie, jednak celowe podszywanie się pod cudze znaki jest bardzo dotkliwie karane finansowo.

Ze względu na specyfikę sporów, dotyczących ochrony prawnej do znaku towarowego, zanim rozpocznie się jakiekolwiek działania, warto udać się po poradę prawną do rzecznika patentowego lub adwokata czy radcy, specjalizującego się w ochronie własności przemysłowej.

Znakiem towarowym jest każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, o ile nadaje się do odróżniania towarów (lub usług) jednego przedsiębiorstwa od towarów (lub usług) innego przedsiębiorstwa (art. 120 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej).

Najbardziej tradycyjnymi i najczęściej występującymi formami znaków towarowych są oznaczenia:

● słowne (wyraz, fraza, zdania, slogany);

Uwaga: w przypadku znaków słownych ważny jest sam element słowny - nie jest chroniona grafika, w jakiej występuje element słowny (krój i wielkość czcionki);

● słowno-graficzne (oznaczenia, w których występują zarówno elementy słowne, jak i graficzne);

● graficzne (rysunki, ornamenty).

Innymi, często spotykanymi w obrocie gospodarczym, znakami towarowymi są:

● znaki towarowe przestrzenne (w tym formy/kształt towaru lub opakowania);

● dźwiękowe (melodie, inne sygnały dźwiękowe);

● przestrzenno-słowno-graficzne;

● przestrzenno-graficzne;

● kompozycje kolorystyczne.

W polskim prawie nie został ograniczony katalog oznaczeń, które mogą być zarejestrowane jako znaki towarowe. Ważne jest, by miały charakter odróżniający oraz żeby można je było przedstawić w sposób graficzny.

Nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, które (art. 129. przepisów ustawy Prawo własności przemysłowej [Wyłączenia ochrony]:

1) nie mogą być znakiem towarowym;

2) nie mają dostatecznych znamion odróżniających, czyli:

● nie nadają się do odróżniania w obrocie towarów, dla których zostały zgłoszone;

● składają się wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie, do wskazania w szczególności rodzaju towaru, jego pochodzenia, jakości, ilości, wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności;

● weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych.

W Polsce z zasady nie udziela się praw ochronnych na poniższe oznaczenia:

1) których używanie narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich;

2) które są sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami;

3) które ze swojej istoty mogą wprowadzać odbiorców w błąd, w szczególności co do charakteru, właściwości lub pochodzenia geograficznego towaru.

Pozostałe przeszkody w rejestracji - względne i bezwzględne - określają art. 131. i art. 132. ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późniejszymi zmianami).

Oprac. Lila

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK