REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Piotr Matwiejczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może zyskać dodatkowe środki, np. na dostosowanie zakładu pracy do wymagań takiego pracownika.

Pracodawca, który zatrudnia osoby niepełnosprawne, może skorzystać z różnorodnych form pomocy finansowej z tego tytułu.

REKLAMA

Dotacje i dofinansowania przysługujące pracodawcy zatrudniającemu pracowników niepełnosprawnych mogą być przyznane jako:

• zwrot kosztów organizacji stanowiska pracy,

• dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych,

• zwrot kosztów zatrudnienia osób pomagających niepełnosprawnemu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy.

Zwrot kosztów organizacji stanowiska pracy

Pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów:

• adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, poniesionych w szczególności w związku z przystosowaniem dla potrzeb osób niepełnosprawnych - tworzonych lub już istniejących stanowisk pracy,

• adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy,

• zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub dostosowanych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

REKLAMA

Zwrotowi podlegają jedynie dodatkowe koszty poniesione w następstwie zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, a jego kwota nie może być wyższa niż dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia za każde stanowisko pracy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Warunkiem zwrotu kosztów jest zatrudnianie osób niepełnosprawnych - bezrobotnych lub poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu, skierowanych do pracy przez powiatowy urząd pracy lub, co prawda pozostających w zatrudnieniu u pracodawcy występującego o zwrot kosztów, ale których niepełnosprawność powstała w okresie zatrudnienia u tego pracodawcy (z wyjątkiem przypadków, gdy przyczyną powstania niepełnosprawności było zawinione przez pracodawcę lub przez pracownika naruszenie przepisów). Okres takiego zatrudnienia musi trwać co najmniej 36 miesięcy.

REKLAMA

Szczegółowe warunki oraz kwotę zwrotu kosztów określa umowa zawarta ze starostą - jako podmiotem właściwym do ich zwrotu. Zwrotowi, z wyjątkiem wydatków na rozpoznanie przez służby medycyny pracy potrzeb osób niepełnosprawnych, nie podlegają koszty poniesione przed dniem podpisania umowy. Kwota zwrotu nie może przekroczyć 15% kosztów związanych z przystosowaniem stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pracodawca musi się liczyć z tym, że jeżeli okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej będzie krótszy niż 36 miesięcy, będzie musiał zwrócić środki w wysokości 1/36 ogólnej kwoty zwrotu kosztów za każdy miesiąc brakujący do upływu 36 miesięcy. W każdym przypadku kwota zwrotu nie może być mniejsza niż 1/6 kwoty otrzymanej przez pracodawcę. Zwrotu należy dokonać w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną. Pracodawca będzie zwolniony z obowiązku zwrotu kosztów, jeśli w terminie 3 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy z osobą niepełnosprawną zatrudni inną osobę niepełnosprawną, skierowaną przez powiatowy urząd pracy.

Dofinansowanie do kosztów wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej

Pracodawca ma prawo otrzymania miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi niepełnosprawnemu.

Wysokość dofinansowania jest zależna od stopnia niepełnosprawności zatrudnianej osoby i wynosi:

• 160% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,

• 140% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczanych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

• 60% najniższego wynagrodzenia - w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczanych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Powyższe kwoty ulegają zwiększeniu o 40% najniższego wynagrodzenia w przypadku osób niepełnosprawnych, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, epilepsję lub niewidomych.

Miesięczne dofinansowanie nie może przekraczać kwoty 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej - 75%. Dofinansowanie miesięczne jest wypłacane w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy pracownika. Jeżeli osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcy w wymiarze czasu nieprzekraczającym ogółem pełnego wymiaru czasu pracy, miesięczne dofinansowanie przyznaje się wszystkim pracodawcom jednak w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby.

Warunkiem nabycia prawa do dofinansowania wynagrodzenia jest ujęcie pracownika w ewidencji prowadzonej przez PFRON.

Dofinansowanie nie przysługuje pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i nieosiągającemu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.

Pracodawca posiadający zaległości względem PFRON lub u którego stwierdzone zostaną nieprawidłowości w związku z dofinansowaniem, musi liczyć się z koniecznością jego zwrotu.

Zwrot kosztów zatrudnienia osób pomagających niepełnosprawnemu

Pracodawca może również ubiegać się o zwrot miesięcznych kosztów, jakie ponosi z tytułu zatrudnienia pracowników pomagających osobie niepełnosprawnej w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.

Zwrot następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty najniższego wynagrodzenia i ilorazu liczby godzin w miesiącu, przeznaczonych tylko na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu, i miesięcznej liczby godzin pracy pracownika niepełnosprawnego. Należy jednak pamiętać, że liczba godzin przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może przekraczać liczby godzin odpowiadających 20% liczby godzin pracy pracownika w miesiącu.

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy

Pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów ze środków PFRON, jakie poniósł, wyposażając stanowisko pracy osoby niepełnosprawnej. Warunkiem otrzymania zwrotu jest zatrudnianie, przez co najmniej 36 miesięcy osoby niepełnosprawnej, która była zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu. Do otrzymania zwrotu kosztów niezbędne jest uzyskanie - wydanej na wniosek starosty - pozytywnej opinii PIP o przystosowaniu stanowiska pracy na potrzeby osoby niepełnosprawnej. Zwrot kosztów następuje na warunkach i w wysokości określonej w umowie zawartej ze starostą. Zwrot nie może być wyższy niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia i nie obejmuje wydatków poniesionych przed dniem zawarcia umowy.

Piotr Matwiejczyk

Podstawa prawna:

• ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.),

• rozporządzenie MPiPS z 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 8, poz. 43).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

REKLAMA