| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2008 r. za osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Jeżeli w tych dokumentach są błędy, ma obowiązek przesłać do tego terminu deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu z prawidłowymi informacjami.

(?) Księgowa sporządzając za nowo zatrudnionego zleceniobiorcę imienny raport miesięczny ZUS RCA pomyliła się i wpisała błędnie nazwisko. Jak należy skorygować taki błąd?

Jeżeli płatnik składek pomylił się w danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, tj. w nazwisku, imieniu lub w identyfikatorze numerycznym, podanych w imiennym raporcie miesięcznym, to musi ponownie złożyć za tę osobę poprawny raport. Raport ten i deklarację rozliczeniową oznacza się kolejnym numerem identyfikatora.

(?) Nasz zakład pracy wypłacił pracownikowi w 2008 r. wynagrodzenie chorobowe, a obecnie w wyniku postępowania powypadkowego zostało ustalone, że niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem przy pracy. W jaki sposób należy skorygować przekazane już do ZUS dokumenty rozliczeniowe?

Powinni Państwo skorygować zarówno raport świadczeniowy, tj. imienny raport miesięczny - ZUS RSA, jak i raport składkowy, tj. imienny raport miesięczny - ZUS RCA oraz deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

Za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a nie wynagrodzenie chorobowe.

Za miesiąc, w którym wypłacono wynagrodzenie za czas choroby, w imiennym raporcie ZUS RSA wykazali Państwo świadczenie/przerwę z kodem przyczyny 331, dlatego powinni Państwo sporządzić i przekazać do ZUS imienny raport korygujący ZUS RSA, w którym należy wykazać prawidłowy kod świadczenia/przerwy 314.

W sytuacji zmiany kwalifikacji wypłaconego świadczenia - z wynagrodzenia za czas choroby na zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego - za miesiąc, w którym wypłacono wynagrodzenie za czas choroby i w imiennym raporcie ZUS RSA wykazano świadczenie/przerwę z kodem przyczyny 331. Oprócz odpowiedniego imiennego raportu korygującego ZUS RSA należy sporządzić także odpowiedni imienny raport korygujący - ZUS RCA, wykazując w tym raporcie prawidłowo: podstawę wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

WAŻNE!

Wynagrodzenie chorobowe jest uwzględniane w podstawie wymiaru składki zdrowotnej, natomiast od kwoty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego nie nalicza się składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Raporty ZUS RSA i ZUS RCA oraz zawarte w nich dane powinny zostać odpowiednio uwzględnione w deklaracji korygującej, do której są dołączone raporty. Deklaracja korygująca powinna uwzględnić wypłatę zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego jako świadczenia podlegającego rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK