| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Korekta błędów w dokumentach przesłanych do ZUS za 2008 r.

Do 30 kwietnia 2009 r. płatnik składek ma obowiązek sprawdzić dokumenty przekazane do ZUS za 2008 r. za osoby zgłoszone do ubezpieczeń. Jeżeli w tych dokumentach są błędy, ma obowiązek przesłać do tego terminu deklarację rozliczeniową korygującą i imienny raport korygujący w formie nowego dokumentu z prawidłowymi informacjami.

(?) Księgowa sporządzając za nowo zatrudnionego zleceniobiorcę imienny raport miesięczny ZUS RCA pomyliła się i wpisała błędnie nazwisko. Jak należy skorygować taki błąd?

Jeżeli płatnik składek pomylił się w danych identyfikacyjnych ubezpieczonego, tj. w nazwisku, imieniu lub w identyfikatorze numerycznym, podanych w imiennym raporcie miesięcznym, to musi ponownie złożyć za tę osobę poprawny raport. Raport ten i deklarację rozliczeniową oznacza się kolejnym numerem identyfikatora.

(?) Nasz zakład pracy wypłacił pracownikowi w 2008 r. wynagrodzenie chorobowe, a obecnie w wyniku postępowania powypadkowego zostało ustalone, że niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem przy pracy. W jaki sposób należy skorygować przekazane już do ZUS dokumenty rozliczeniowe?

Powinni Państwo skorygować zarówno raport świadczeniowy, tj. imienny raport miesięczny - ZUS RSA, jak i raport składkowy, tj. imienny raport miesięczny - ZUS RCA oraz deklarację rozliczeniową ZUS DRA.

Za okres niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, a nie wynagrodzenie chorobowe.

Za miesiąc, w którym wypłacono wynagrodzenie za czas choroby, w imiennym raporcie ZUS RSA wykazali Państwo świadczenie/przerwę z kodem przyczyny 331, dlatego powinni Państwo sporządzić i przekazać do ZUS imienny raport korygujący ZUS RSA, w którym należy wykazać prawidłowy kod świadczenia/przerwy 314.

W sytuacji zmiany kwalifikacji wypłaconego świadczenia - z wynagrodzenia za czas choroby na zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego - za miesiąc, w którym wypłacono wynagrodzenie za czas choroby i w imiennym raporcie ZUS RSA wykazano świadczenie/przerwę z kodem przyczyny 331. Oprócz odpowiedniego imiennego raportu korygującego ZUS RSA należy sporządzić także odpowiedni imienny raport korygujący - ZUS RCA, wykazując w tym raporcie prawidłowo: podstawę wymiaru oraz wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne.

WAŻNE!

Wynagrodzenie chorobowe jest uwzględniane w podstawie wymiaru składki zdrowotnej, natomiast od kwoty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego nie nalicza się składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Raporty ZUS RSA i ZUS RCA oraz zawarte w nich dane powinny zostać odpowiednio uwzględnione w deklaracji korygującej, do której są dołączone raporty. Deklaracja korygująca powinna uwzględnić wypłatę zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego jako świadczenia podlegającego rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »