| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Składki na ubezpieczenia społeczne są dużym obciążeniem finansowym dla każdej firmy. Płatnik będący w trudnej sytuacji może jednak zwrócić się do ZUS o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności z tytułu składek.

Płatnik, któremu ZUS odmówił umorzenia należności z tytułu składek, nie może odwołać się od tej decyzji do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Płatnik, który nie zgadza się z decyzją ZUS, może jednak wystąpić z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy do Prezesa ZUS. Termin na złożenie wniosku to 14 dni od jej doręczenia. Płatnik składa wniosek w oddziale ZUS, który wydał decyzję odmowną o umorzeniu składek. Natomiast od decyzji Prezesa ZUS wydanej w wyniku rozpatrzenia takiego wniosku przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, którą wnosi się za pośrednictwem oddziału ZUS w terminie 30 dni od doręczenia tej decyzji.

PRZYKŁAD

Ewa Jaworska w latach 2001-2008 prowadziła działalność gospodarczą. Ponieważ w 2008 r. nie opłacała należnych składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu tej działalności, ma zadłużenie z tego powodu w ZUS w wysokości przekraczającej 10 tys. zł wraz z odsetkami. W 2008 r. Ewa Jaworska ciężko zachorowała, co uniemożliwiło jej jakąkolwiek aktywność zawodową, w tym dalsze wykonywanie działalności gospodarczej. Z uwagi na trudną sytuację majątkową (kosztowne leczenie, brak źródeł dochodów) i rodzinną Ewa Jaworska złożyła wniosek o umorzenie ciążących na niej należności z tytułu składek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ZUS na podstawie wniosku i dołączonych dokumentów może uwzględnić trudną sytuację majątkową i rodzinną Ewy Jaworskiej i wydać decyzję, w której umorzy zaległości z tytułu nieopłaconych składek.

Członkostwo Polski w UE zobowiązuje nasze państwo do przestrzegania zasad udzielania pomocy publicznej. Pomocą publiczną jest wsparcie udzielane w dowolnej formie przez państwo lub z wykorzystaniem zasobów państwowych, bez względu na formę, która przez uprzywilejowanie niektórych przedsiębiorców lub produkcji niektórych towarów narusza konkurencję lub grozi jej naruszeniem (art. 87 ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską).

Pomocą publiczną są również przewidziane w prawie krajowym ulgi w zapłacie składek. Udzielając ulg ZUS jest więc zobowiązany stosować się do przepisów ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

4.1. Przekroczenie kwoty pomocy publicznej

Jeżeli korzyść, jaką przedsiębiorca odniesie w wyniku udzielenia ulgi w zapłacie składek jest tzw. pomocą de minimis, ZUS decyduje samodzielnie o udzieleniu ulgi w zapłacie składek. Chodzi o pomoc, której udzielenie nie prowadzi do przekroczenia w ciągu ostatnich 3 lat progu pomocy publicznej w wysokości 200 tys. euro, a w przypadku transportu 100 tys. euro.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK