| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Składki na ubezpieczenia społeczne są dużym obciążeniem finansowym dla każdej firmy. Płatnik będący w trudnej sytuacji może jednak zwrócić się do ZUS o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności z tytułu składek.

Płatnik, któremu ZUS odmówił umorzenia należności z tytułu składek, nie może odwołać się od tej decyzji do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Płatnik, który nie zgadza się z decyzją ZUS, może jednak wystąpić z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy do Prezesa ZUS. Termin na złożenie wniosku to 14 dni od jej doręczenia. Płatnik składa wniosek w oddziale ZUS, który wydał decyzję odmowną o umorzeniu składek. Natomiast od decyzji Prezesa ZUS wydanej w wyniku rozpatrzenia takiego wniosku przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, którą wnosi się za pośrednictwem oddziału ZUS w terminie 30 dni od doręczenia tej decyzji.

PRZYKŁAD

Ewa Jaworska w latach 2001-2008 prowadziła działalność gospodarczą. Ponieważ w 2008 r. nie opłacała należnych składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu tej działalności, ma zadłużenie z tego powodu w ZUS w wysokości przekraczającej 10 tys. zł wraz z odsetkami. W 2008 r. Ewa Jaworska ciężko zachorowała, co uniemożliwiło jej jakąkolwiek aktywność zawodową, w tym dalsze wykonywanie działalności gospodarczej. Z uwagi na trudną sytuację majątkową (kosztowne leczenie, brak źródeł dochodów) i rodzinną Ewa Jaworska złożyła wniosek o umorzenie ciążących na niej należności z tytułu składek.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ZUS na podstawie wniosku i dołączonych dokumentów może uwzględnić trudną sytuację majątkową i rodzinną Ewy Jaworskiej i wydać decyzję, w której umorzy zaległości z tytułu nieopłaconych składek.

Członkostwo Polski w UE zobowiązuje nasze państwo do przestrzegania zasad udzielania pomocy publicznej. Pomocą publiczną jest wsparcie udzielane w dowolnej formie przez państwo lub z wykorzystaniem zasobów państwowych, bez względu na formę, która przez uprzywilejowanie niektórych przedsiębiorców lub produkcji niektórych towarów narusza konkurencję lub grozi jej naruszeniem (art. 87 ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską).

Pomocą publiczną są również przewidziane w prawie krajowym ulgi w zapłacie składek. Udzielając ulg ZUS jest więc zobowiązany stosować się do przepisów ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

4.1. Przekroczenie kwoty pomocy publicznej

Jeżeli korzyść, jaką przedsiębiorca odniesie w wyniku udzielenia ulgi w zapłacie składek jest tzw. pomocą de minimis, ZUS decyduje samodzielnie o udzieleniu ulgi w zapłacie składek. Chodzi o pomoc, której udzielenie nie prowadzi do przekroczenia w ciągu ostatnich 3 lat progu pomocy publicznej w wysokości 200 tys. euro, a w przypadku transportu 100 tys. euro.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK