| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Jak zgodnie z prawem opóźnić opłacanie składek do ZUS

Składki na ubezpieczenia społeczne są dużym obciążeniem finansowym dla każdej firmy. Płatnik będący w trudnej sytuacji może jednak zwrócić się do ZUS o odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub umorzenie należności z tytułu składek.

Od wyżej przedstawionej zasady, że umorzeniu podlegają tylko te należności z tytułu składek, które są całkowicie nieściągalne, jest wyjątek, który dotyczy ubezpieczonych będących równocześnie płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne (np. osoby prowadzącej pozarolniczą działalność). ZUS może umorzyć niezapłacone składki, mimo że nie są całkowicie nieściągalne, w wyjątkowych przypadkach innych niż wymienione.

3.2. Płatnik płacący składki za siebie

ZUS może umorzyć należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, które ciążą na ubezpieczonym będącym płatnikiem składek, jeżeli wykaże on, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie uregulować należności, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny. ZUS może umorzyć składki płatnikowi składek opłacającemu je za siebie w szczególności w przypadkach:

• gdy opłacenie należności z tytułu składek pozbawiłoby zobowiązanego i jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych,

• poniesienia strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia powodujących, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić zobowiązanego możliwości dalszego prowadzenia pozarolniczej działalności,

• przewlekłej choroby zobowiązanego lub konieczności sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, pozbawiającej zobowiązanego możliwości uzyskiwania dochodu umożliwiającego opłacenie należności.

Przypadki uzasadniające umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowią zamkniętego katalogu i ZUS może umorzyć należności także wówczas, gdy wystąpi inny uzasadniony przypadek. ZUS może umorzyć należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne nie tylko ubezpieczonemu będącemu równocześnie płatnikiem składek, ale również osobie, która zaprzestała już prowadzenia działalności, a także następcy prawnemu lub osobie trzeciej, na którą w drodze decyzji ZUS została przeniesiona odpowiedzialność za należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

3.3. Odmowa umorzenia należności

Umorzenie należności z tytułu składek następuje w drodze decyzji administracyjnej ZUS. Jest to jednak decyzja uznaniowa, która nie może być zaskarżona w postępowaniu przed sądem powszechnym. Sąd Najwyższy w wyroku z 6 maja 2004 r. (II UZP 6/04) wskazał, że przepis art. 28 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest czytelny i nie budzi na tle wykładni gramatycznej wątpliwości interpretacyjnych. Jest oparty na konstrukcji tzw. uznania administracyjnego, co oznacza, że decyzja w zakresie spraw dotyczących umorzenia należności przysługuje każdorazowo organowi rentowemu, który w przypadku stwierdzenia całkowitej nieściągalności składek, zachodzącej w przypadkach wymienionych w art. 28 ust. 3 tej ustawy, może, ale nie musi umorzyć zaległości. Norma zawarta w art. 28 ust. 2 ustawy systemowej wyraźnie wskazuje na brak obowiązku umorzenia należnych składek w przypadku ich całkowitej nieściągalności, stanowiąc, że w takim przypadku mogą być one umorzone.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK