| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Maksymalizacja wydajności zamiast redukcji zatrudnienia

Maksymalizacja wydajności zamiast redukcji zatrudnienia

W obliczu kryzysu coraz więcej firm szuka rozwiązań, które pozwolą im przetrwać czas niepewności i gorszej koniunktury. Walka o przetrwanie wymaga przeformułowania celów strategicznych i szybkiego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość. Paradoksalnie to właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestowanie w pracowników. Kto nie wykorzysta tej możliwości, straci szansę na długofalowy rozwój.

Pozwala rozstać się z wybranymi pracownikami bez uszczerbku dla żadnej ze stron, a większości z nich oferuje wsparcie w odnalezieniu się poza firmą, bądź uzyskanie kwalifikacji pozwalających na zatrudnienie w innym dziale tej samej firmy (zobacz przykład 3). Odchodzący pracownicy otrzymują wsparcie merytoryczne, organizacyjne i/lub techniczne w poszukiwaniu pracy. Outplacement pozwala im na znalezienie nowej pracy, lecz także przygotowuje do większej samodzielności na rynku pracy co, jak pokazuje doświadczenie, w przyszłości skutkuje większa mobilnością na rynku. Podczas procesów zmian w firmie dużym dodatkowym kosztem dla organizacji może być zła atmosfera pomiędzy tymi, którzy pozostają, a tymi, którzy muszą odejść - outplacement pozwala zminimalizować ten koszt.

Odbywa się poprzez rozwijanie wielozawodowości i elastyczne dopasowanie liczby pracowników do potrzeb organizacji. Oba procesy oznaczają takie przygotowanie kadry, by z sukcesem mogła funkcjonować w kilku obszarach specjalizacji, w odpowiednim czasie i miejscu, w zależności od potrzeb biznesowych firmy (zobacz przykład 4). Pozwala to uniknąć konieczności zwalniania ludzi ze względu na ich wąską specjalizację, elastycznie dopasowując liczbę pracowników do wymaganego obciążenia. Takie podejście pozwala ograniczyć koszty i jednocześnie zwiększyć wydajność pracy. Wielozawodowość powinna znaleźć odzwierciedlenie w rozwiązaniach organizacyjnych, jak i kompetencyjnych, wymaga więc bliskiej współpracy działów personalnych z menedżerami i zarządem firmy.

Jak się okazuje, konieczność cięć i ograniczeń spowodowanych złą sytuacją gospodarczą nie zawsze musi być niekorzystna dla organizacji. Niejednokrotnie zwiększa pole kreatywności i innowacyjności, która w tłustych latach jest dla firmy jednym z elementów przewagi konkurencyjnej, a w latach chudych jest po prostu koniecznością.

PRZYKŁAD 1

W wyniku wejścia do Grupy KBC dwóch dużych instytucji finansowych - Kredyt Banku i TUiR Warta - został wyznaczony cel strategiczny, który odzwierciedlało hasło „Razem możemy więcej”. Do pełnej realizacji działań biznesowych, związanych z synergią funkcjonowania obu instytucji, konieczne stało się zapewnienie odpowiedniej liczby pracowników i budowanie kompetencji zbiorowej. Hasła nowej strategii znalazły odzwierciedlenie w programie „Mustangi”. Bierze w nim udział około 60 pracowników obu organizacji, którzy w przyszłości będą mogli zająć stanowiska średniego szczebla zarządzania. W czasie trzyletniego programu uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności poparte doświadczeniem, pochodzącym zarówno od zewnętrznych ekspertów, jak i bezpośrednio od przedstawicieli organizacji. Uczestniczą też w różnego typu inicjatywach rozwojowych - jedną z nich jest półtoraroczna Szkoła Bankowo-Ubezpieczeniowa. Tematy zajęć nawiązują bezpośrednio do profilu organizacji, osadzone są w realiach jej funkcjonowania i często bazują na jej doświadczeniach. Ważnym elementem jest zaangażowanie kadry zarządzającej w program, co zapewnia spójność ze strategią organizacji oraz przekazywanie wiedzy i doświadczeń z jej funkcjonowania. Oprócz wykładów i zajęć z wykorzystaniem studiów przypadków, budowanych niejednokrotnie na doświadczeniach danej firmy, uczestnicy przygotowują w zespołach projekty wdrożeniowe, które po zaprezentowaniu przedstawicielom zarządu mają szansę na realizację.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Personel i Zarządzanie

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK