| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy mogą płacić stałe zaliczki na podatek

Firmy mogą płacić stałe zaliczki na podatek

Stała wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ułatwi rozliczenia samozatrudnionym. Przedsiębiorcy generujący przychody i koszty w stałej wysokości mogą płacić stałe zaliczki na podatek.

- Wprowadzane zmiany spowodują zatem, że w pewnych sytuacjach podatnik z góry będzie wiedział, jakie koszty działalności będzie ponosił, co z pewnością wpłynie na możliwość lepszej kontroli i planowania wydatków - wskazuje ekspert.

Również Anna Misiak, doradca do spraw PIT i ZUS w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwraca uwagę, że zmiana przepisów ułatwi planowanie kosztów prowadzonej działalności jednoosobowych firm.

- Jeśli taki przedsiębiorca ma stałe przychody od jednego lub dwóch kontrahentów, a koszty, bazując na danych z choćby poprzedniego roku, pozostaną w 2009 roku na tym samym poziomie, może on już w styczniu dokonać symulacji całorocznych obciążeń zarówno podatkowych, jak i ZUS-owskich - mówi Anna Misiak.

Nasza rozmówczyni wyjaśnia, że zarówno w przypadku opodatkowania według skali, jeśli dochody podlegające opodatkowaniu (a więc już po potrąceniu kosztów uzyskania przychodów) nie przekroczą 85 528 zł, jak i w przypadku 19-proc. stawki liniowej, bardzo łatwo będzie można ustalić wysokość tych obciążeń. Podatnik musi jedynie pamiętać, że ustalając wysokość obciążeń z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne za 2009 rok, trzeba wziąć pod uwagę wysokość składek zapłaconych w styczniu za grudzień, a więc ustalonych jeszcze od podstawy obowiązującej w grudniu (te składki będą odliczalne w 2009 roku, a nie w poprzednim roku podatkowym), a następnie ustalić wysokość składek naliczonych już od jednakowej podstawy. Podstawa naliczenia składek ZUS na 2009 rok wynosi 1915,80 zł. Te same zasady dotyczą składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy w firmie Doradztwo Podatkowe KPMG, podkreśla, że dzięki ujednoliceniu składek przedsiębiorcy mogą płacić te same zaliczki na podatek przez cały rok przy założeniu, że mają nie tylko stałe przychody, lecz także koszty.

- Nie należy zapominać, że podstawę opodatkowania w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą stanowi dochód, tj. przychód pomniejszony o poniesione przez podatnika wydatki - mówi Grzegorz Grochowina.

Zdaniem eksperta, w rzeczywistości należy uznać, że podstawa opodatkowania u niewielu podatników będzie taka sama w poszczególnych okresach. Zmienne wartości wydatków, np. opłaty za energię, telefon, wydatki administracyjne, biurowe itd., spowodują, że zmiana przepisów będzie skierowana do nieznacznej liczby przedsiębiorców, u których poszczególne rodzaje wydatków pozostają w ciągu roku niezmienne.

Wysokość składek opłacanych przez przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK