| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy boją się trafić na listę dłużników BIG

Firmy boją się trafić na listę dłużników BIG

Nawet 40 proc. przedsiębiorców zalegających z opłatą czynszu decyduje się na szybką spłatę należności po otrzymaniu informacji o możliwości wpisania ich na listę długów BIG.


Listy dłużników tworzone w biurach informacji gospodarczej są coraz skuteczniejsze. Zalegające ze spłatą należności firmy coraz częściej decydują się na uregulowanie należności po umieszczeniu ich na czarnej liście.

- Straszak okazał się skuteczny, bo blisko 70 proc. firm, które otrzymały ostrzeżenie o wpisie na listę dłużników, uregulowało zaległy czynsz - mówi Arkadiusz Adamski, koordynator tamtejszego zespołu windykacji w Zarządzie Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

Ten fakt dostrzegł również rząd, który chce znowelizować ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych z 2003 roku i rozszerzyć katalog dłużników, oraz listę tytułów prawnych upoważniających do przekazywania informacji gospodarczej. Lista ta obejmie umowy o przewóz osób i bagażu, o dostarczanie energii, wody, wywóz nieczystości. Nowe przepisy ułatwia też przekazywanie informacji pozytywnych o wywiązywaniu się dłużników z ich zobowiązań.

Doświadczenia stosowania dotychczas obowiązującej ustawy wskazują, że współpraca z biurem informacji gospodarczej jest dla wierzycieli pomocą w uzyskaniu należności. Korzyści odnotowują także spółki komunalne i zakłady budżetowe gmin, które nie tylko wchodzą w tego rodzaju kooperację, ale również szukają wśród trzech BIG najbardziej optymalnego partnera.

- Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu zdecydował się na współpracę z InfoMonitorem wiosną tego roku, gdy poziom zadłużenia ze strony użytkowników lokali sięgnął 50 mln zł - mówi Ewa Paradowska-Protasiuk, rzecznik wrocławskiego zarządcy.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu zarządza 2133 lokalami użytkowymi.

- Około 25 proc. najemców ma problemy z regularnym opłacaniem czynszu, co powoduje, że roczne zaległości płatnicze sięgają 16 mln zł - informuje Piotr Puszczykowski, dyrektor tej instytucji.

- Nie możemy sobie pozwolić na darowanie niespłaconych długów - podkreśla.

Dążenie do podwyższenia skuteczności działań windykacyjnych doprowadziło poznańskiego zarządcę do podpisania umowy o współpracy z Krajowym Rejestrem Długów, jednym z trzech działających na polskim rynku BIG. Była to jedna z pierwszych spółek komunalnych w Polsce, która już w 2006 roku zaczęła dokonywać wpisy na listy dłużników.

Doświadczenia zarządców lokalów komunalnych wskazują, że średnio 40 proc. dłużników decyduje się zapłacić należność po otrzymaniu wezwania do zapłaty wraz z ostrzeżeniem o umieszczenie ich danych w rejestrze dłużników. Pozostałe 30 proc. postanawia spłacić swoje długi, gdy zaczynają odczuwać dolegliwości wynikające z figurowania w rejestrze BIG. A tymi dolegliwościami są: niemożliwość zakupu usługi telefonicznej w abonamencie, dostępu do internetu, wynajmu dodatkowego lokalu, zaciągnięcia kredytu, czy dokonania zakupu na raty lub na zasadzie leasingu.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK