| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Mała firma dostanie 300 tys. zł na nowe miejsca pracy na wsi

Mała firma dostanie 300 tys. zł na nowe miejsca pracy na wsi

Już w sierpniu ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o dofinansowanie działających na wsi mikrofirm. Wysokość pomocy będzie zależeć od liczby utworzonych nowych miejsc pracy.

Związkowcy zwracają uwagę, że właściciele dużych gospodarstw mogą korzystać z innych form unijnej pomocy.

- Ta jest skierowana wyłącznie dla małych gospodarstw, które nie mogą się utrzymać z produkcji rolnej - dodaje Władysław Serafin.

Nowe rozporządzenie określa, że wnioski będą rozpatrywane według kolejności złożenia. Wniosek będzie rozpatrywany w ciągu czterech miesięcy, a umowa będzie podpisana w ciągu 14 dni od dnia otrzymania stosownego wezwania ARiMR. Podmioty lub osoby ubiegające się o taką pomoc muszą się też liczyć z oceną kompletności i poprawności wniosku oraz zgodności z zasadami dotyczącymi przyznawania pomocy. Zostanie też przeprowadzona ocena techniczna i ekonomiczna projektu oraz wizytacja w miejscu, gdzie ma powstać firma.

Jeżeli w czasie rozpatrywania wniosku konieczne będzie jego uzupełnienie lub uzyskanie dodatkowych wyjaśnień, to termin rozpatrzenia wniosku ulegnie wydłużeniu. Wysokość pomocy finansowej wyniesie maksymalnie 50 proc. kosztów poniesionych przez beneficjenta.

Mikrofirma może wystąpić o wypłatę pomocy albo po zakończeniu realizacji całości zadania albo jednego z jej etapów. Pieniądze będzie można otrzymać tylko w przypadku, gdy uczestnik takiego programu poniósł koszty związane z utworzeniem nowych miejsc pracy oraz udokumentował zrealizowanie całej operacji lub jej etapu.

- To dobra propozycja, na którą polska wieś czekała od dawna. Dzięki niej osoby aktywne bez względu na to, gdzie płacą składki ubezpieczeniowe, będą mogły tworzyć nowe miejsca pracy na wsi i w małych miasteczkach - mówi Lech Goraj, kierownik Zakładu Rachunkowości Rolnej Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jego zdaniem trzeba jednak stworzyć dodatkowe warunki, aby zachęcać, a nie odstraszać osoby przedsiębiorcze do zakładania własnych firm.

- W Polsce wielość przepisów i niechęć urzędników lokalnych powoduje, że powstaje zbyt mało firm w małych miejscowościach. Pomoc finansowa jest ważna, ale trzeba też ograniczyć biurokrację związaną z zakładaniem własnego biznesu. Urzędnik nie może decydować, kto i kiedy rozpocznie działalność - dodaje Lech Goraj.

Natomiast Władysław Serafin zwraca uwagę, że nowe rozporządzenie umożliwi zbliżenie cywilizacyjne polskiej wsi do krajów UE.

- Na wsiach będzie mogła rozwijać się nie tylko agroturystyka, ale firmy promujące produkty lokalne, rzemiosło i usługi - dodaje Władysław Serafin.

Według Joanny Staręgi-Piasek, dyrektora Instytutu Rozwoju Służb Społecznych, wejście w życie rozporządzenia będzie miało bardzo pozytywny wpływ na sytuację i rozwój regionów.

- Jeszcze nigdy polska wieś nie otrzymała tak dużych pieniędzy unijnych przeznaczonych nie na rozwój gospodarstw rolnych, ale na firm działających na terenach wiejskich. To jest krok w kierunku likwidacji szarej strefy na wsi - dodaje Joanna Staręga-Piasek.

2,14 mln osób pracuje w sektorze rolniczym

Źródło: GUS, dane za 2008 rok

Pomoc dla mikroprzedsiębiorstw na wsi

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK