| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Po likwidacji działalności można płacić 19 proc. PIT

Po likwidacji działalności można płacić 19 proc. PIT

Podatnik może po zlikwidowaniu działalności rozpocząć drugą i korzystać z podatku liniowego. Taka osoba może złożyć oświadczenie o wyborze liniowej stawki w trakcie roku. Rozpocząć działalność gospodarczą może nie tylko ten, kto jej dotychczas nie prowadził.

ANALIZA

Likwidacja i rozpoczęcie działalności gospodarczej w jednym roku podatkowym może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla podatnika podatku liniowego. Może się bowiem zdarzyć, że organy podatkowe będą chciały pozbawić go prawa do korzystania z tej atrakcyjnej formy opodatkowania działalności gospodarczej. W jednej ze spraw fiskus uznał, że rozpocząć działalność może tylko ten, kto w poprzednim roku podatkowym w ogóle nie prowadził działalności gospodarczej. Sąd administracyjny nie zgodził się jednak z tak restrykcyjną interpretacją. Uznał, że podatnik ma prawo do zastosowania liniowej stawki do kolejnej rozpoczętej działalności.

Podatnik przez kilka lat prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Po likwidacji w kwietniu 2007 r. tej działalności założył nową firmę i złożył oświadczenie o wyborze liniowej stawki. Fiskus się z nim nie zgodził, ale rację podatnikowi przyznał WSA (wyrok WSA w Rzeszowie z 18 marca 2008 r., sygn. akt I SA/Rz 975/07, niepublikowany). Jak przypomniał sąd, co do zasady podatnik ma obowiązek złożenia do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. W przypadku podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego oświadczenie składa się do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu.

W ocenie sądu gdyby ustawodawca za podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą w danym roku uznawał tylko taką osobę, która wcześniej w tymże roku nie prowadziła jakiejkolwiek działalności gospodarczej, a także nie prowadziła jej w roku poprzednim, dałby temu wyraz w przepisie.

Ze stanowiskiem zaprezentowanym przez sąd zgadzają się eksperci. Jak wyjaśnia Ewa Opalińska, doradca podatkowy z departamentu prawa podatkowego kancelarii prawnej Gide Loyrette Nouel, istotnie termin, w którym należy złożyć oświadczenie o wyborze stawki liniowej, w praktyce budzi wiele kontrowersji.

- Wyrok WSA w Rzeszowie potwierdza literalną wykładnię przepisów ustawy o PIT i jest wyrazem zdroworozsądkowego podejścia sądu - mówi ekspert.

Stanisław Walenta, radca prawny, doradca podatkowy z Kancelarii Krawczyk i Wspólnicy, podkreśla ponadto, że wybór opodatkowania podatkiem liniowym jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem podatników.

- W praktyce nie ma możliwości przywrócenia powyższego terminu do złożenia oświadczenia dla spóźnialskich - mówi Stanisław Walenta.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »