| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Po likwidacji działalności można płacić 19 proc. PIT

Po likwidacji działalności można płacić 19 proc. PIT

Podatnik może po zlikwidowaniu działalności rozpocząć drugą i korzystać z podatku liniowego. Taka osoba może złożyć oświadczenie o wyborze liniowej stawki w trakcie roku. Rozpocząć działalność gospodarczą może nie tylko ten, kto jej dotychczas nie prowadził.

Dodaje jednak, że w ocenie sądów administracyjnych spóźnione oświadczenie będzie miało skutek w stosunku do dochodów osiąganych przez podatnika od następnego roku.

Likwidacja działalności w trakcie roku podatkowego i złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania to nie jedyna kwestia, która może wywołać spór z fiskusem. Kolejnym ograniczeniem dla możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym jest świadczenie usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, w sytuacji gdy czynności te odpowiadają tym, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

- W praktyce najistotniejszym elementem tego ograniczenia jest tożsamość usług świadczonych przez podatnika na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy z usługami świadczonymi jako przedsiębiorca - tłumaczy Stanisław Walenta.

- W tym kontekście istotny jest zakres obowiązków wynikających z umowy o pracę z obecnym bądź byłym pracodawcą, na rzecz którego będą świadczone usługi - dodaje Ewa Opalińska.

Zwraca także uwagę na interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 kwietnia 2008 r. (sygn. IBPB1/415-79/08/MW/KAN-759/01/08). W ocenie organu, nawet jeśli doszło do zawarcia umowy o pracę z pracodawcą, ale na przykład z uwagi na roczny okres bezpłatnego urlopu nie doszło do podjęcia obowiązków, to czynności na rzecz pracodawcy nie były faktycznie wykonywane. W związku z tym podatnik ma prawo do zastosowania liniowej stawki podatku do przychodów z działalności gospodarczej, w ramach której świadczy usługi tożsame z obowiązkami pracowniczymi.

Przemysław Adamus, prawnik z kancelarii Rachelski i Wspólnicy, uważa, że każdy podatnik przed podjęciem decyzji o opodatkowaniu działalności podatkiem liniowym powinien przeanalizować swoją sytuację z uwzględnieniem dochodów i ulg, z których chciałby skorzystać.

- Propozycja jest więc prosta - należy usiąść w gabinecie, wziąć do ręki kartkę papieru, długopis i spisać za i przeciw - mówi ekspert.

Przemysław Adamus przypomina, że przy wyborze tej formy opodatkowania nie istnieje dla podatnika kwota wolna od podatku.

- Jeśli podatnik zdecyduje się na stawkę liniową 19 proc., będzie mógł z niej zrezygnować, ale dopiero po upływie roku - dodaje ekspert.

Ponadto nie jest dopuszczalne korzystanie z jakichkolwiek ulg podatkowych poza pomniejszaniem dochodu o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z zastrzeżeniem jednak, że nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

- Należy również zwrócić uwagę na fakt, że od 2009 roku będą obowiązywały dwie stawki PIT - 18 i 32 proc., co związane jest ze zmianą skali podatkowej - podkreśla Przemysław Adamus.

W jego ocenie oznacza to, że dla drobnych przedsiębiorców, których dochody nie przekroczą 85 528 zł, stawka podatku liniowego 19 proc. będzie niekorzystna, ponieważ będą korzystali ze stawki PIT w wysokości 18 proc. wraz z zachowaniem właściwych ulg podatkowych.

 

Przykład: podatek liniowy po likwidacji działalności

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK