| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Będzie można zawiesić firmę na dwa lata

Będzie można zawiesić firmę na dwa lata

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników będzie mógł zrobić przerwę w działalności gospodarczej nawet na dwa lata. Gdy zaś prowadzi działalność w formie spółki prawa cywilnego, to wówczas działalność będą musieli zawiesić wszyscy wspólnicy.

Interpretacja powinna zostać wydana w ciągu 30 dni od otrzymania jej przez organ. Gdyby termin nie został dotrzymany, to wówczas przyjmuje się, że przedstawione we wniosku stanowisko przedsiębiorcy jest właściwe.

- Wprawdzie interpretacja nie wiąże przedsiębiorcy, to w przypadku zastosowania się do niej nie może zostać on obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w takim zakresie, w jakim zastosował się do niej - tłumaczy adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy. Natomiast wiąże ona organy i może zostać zmieniona tylko w trybie wznowienia postępowania. Nie będzie jej można zmienić, gdy nastąpią nieodwracalne skutki prawne - dodaje Maria Urbańska.

Na organy administracji publicznej zostanie nałożony obowiązek załatwiania spraw bez zbędnej zwłoki. Nie będą one mogły odmówić przyjęcia pism i wniosków niekompletnych oraz żądać przedłożenia dokumentów, które nie są konieczne bądź obowiązek ich złożenia nie wynika z przepisów. Na żądanie organu przedsiębiorca musi uzupełnić niekompletne pisma i wnioski

Projekt wprowadza też domniemanie, że działalność przedsiębiorcy jest zgodna z prawem. To nie prowadzący firmę musi udowadniać urzędnikowi, że przestrzega przepisów, lecz organ musi wskazać dowód na to, że jest odwrotnie - wyjaśnia Wojciech Biernacki.

Prowadzenie działalności gospodarczej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

GP RADZI

Czy wnioski o zawieszenie i wznowienie działalności muszą być złożone na piśmie?

Tak

Aby zawiesić działalność, a potem po przerwie wznowić ją, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić z wnioskiem na piśmie do organu ewidencyjnego i dołączyć do niego oświadczenie o tym, że nie zatrudnia pracowników. Natomiast przedsiębiorcy wpisani do Krajowego Rejestru Sadowego składają wniosek do właściwego sądu rejestrowego.

Gdyby zaś przedsiębiorca nie złożył wniosku o wznowienie działalności gospodarczej po upływie dwóch lat, to wówczas zostanie on wezwany do złożenia takiego wniosku i otrzyma jeszcze trzydziestodniowy dodatkowy termin na dopełnienie formalności. Potem zostanie wykreślony z ewidencji.

Czy w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca musi odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne?

Nie

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe. Natomiast może dobrowolnie płacić składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

Składki nie są płacone obowiązkowo od pierwszego miesiąca następnego po tym, w którym przedsiębiorca zgłosił zawieszenie działalności, aż do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca zgłosił wznowienie wykonywania działalności. W tym okresie nie musi też składać deklaracji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »