| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Kredyt na zakupy lub refinansowanie

Kredyt na zakupy lub refinansowanie

Firma działająca jakiś czas na rynku i będąca w dobrej kondycji finansowej bez trudu uzyska w dowolnym banku kredyt inwestycyjny. Jednak posiadanie lub założenie rachunku u kredytodawcy wraz z uzyskaniem kredytu ułatwia otrzymanie pożyczki i obniża jej koszty.


Kredyt inwestycyjny uzyskają przedsiębiorcy, którzy spełniają trzy warunki. Przede wszystkim posiadają zdolność kredytową.

W wielu bankach istotnymi okolicznościami sprawiającymi, iż przedsiębiorca ma taką zdolność są: prowadzenie sprawozdawczości finansowej dla celów podatkowych, terminowe regulowanie zobowiązań podatkowych i wobec ZUS lub KRUS, a także niespowodowanie salda debetowego w pewnym okresie przed złożeniem wniosku. Długość tego okresu zależy od banku kredytodawcy. Bywa, że chodzi nawet tylko o trzy miesiące, co oznacza, że skutecznie o kredyt inwestycyjny ubiegać się mogą firmy, które praktycznie dopiero rozpoczęły działalność.

Dwa pozostałe warunki to otrzymanie pozytywnej oceny przedsięwzięcia inwestycyjnego oraz ustanowienie wymaganego przez kredytujący bank zabezpieczenia kredytu.

Zgodnie z nazwą kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub rolniczą. Przede wszystkim jest to zakup nowych, odtworzenie zużytych bądź modernizację istniejących środków trwałych. Niekiedy także finansowanie pierwszego wyposażenia w środki obrotowe niezbędne do uruchomienia działalności. Standardowo pieniądze pozyskane w formie kredytu inwestycyjnego można przeznaczyć także na finansowanie zakupu na rynku pierwotnym lub wtórnym, wykupu albo budowy lokalu lub budynku użytkowego wraz z gruntem, który będzie wykorzystywany do wykonywania działalności albo przebudowy, nadbudowy, rozbudowy, remontu, adaptacji lub modernizacji nieruchomości na potrzeby wykonywania działalności.

W ofercie części banków udzielających kredytów inwestycyjnych znajdziemy informację, iż mogą one mieć charakter kredytu refinansowego. Oznacza to, że pożyczone pieniądze można przeznaczyć na finansowanie spłaty zadłużenia wobec kredytującego lub innego banku albo instytucji finansowej z tytułu kredytu zaciągniętego na cele inwestycyjne. Czasami ponadto na finansowanie innych zobowiązań, np. powstałych z tytułu działalności leasingowej, pokrycia akredytywy dokumentowej udzielonej w związku z realizowaną inwestycją, a nawet na nabycie akcji lub udziałów innej spółki prawa handlowego.

Co istotne, w przypadku kredytu udzielanego na spłatę zadłużenia z tytułu kredytu zaciągniętego w banku kredytodawcy albo w innym banku nie jest wymagany udział własny klienta.

W zależności od przeznaczenia, kredyt jest wypłacany jednorazowo albo w transzach, zazwyczaj bezgotówkowo, w formie przelewu środków na rachunek wystawcy faktury, na pokrycie płatności kredytobiorcy.

Kredyt inwestycyjny może być kredytem krótko-, średnio- albo długoterminowym. W pierwszym przypadku udzielany jest na okres do 12 miesięcy. Jako kredyt średnioterminowy zawieramy umowę na okres od roku do trzech lat. Natomiast gdy pożyczamy pieniądze na dłużej, a więc powyżej 36 miesięcy, podpisujemy umowę o kredyt długoterminowy.

Taki kredyt spłacany jest zazwyczaj w formie bezgotówkowej, w terminach miesięcznych lub kwartalnych, w sposób uzgodniony w umowie kredytu, np. poprzez obciążenia rachunku bieżącego.

Zdolność kredytowa przedsiębiorcy

3 miesiące

W niektórych bankach wystarczy prowadzić działalność gospodarczą tylko trzy miesiące, by móc ubiegać się o kredyt inwestycyjny

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Markowicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK