| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firmy coraz częściej korzystają z wynajmowanych aut

Firmy coraz częściej korzystają z wynajmowanych aut

Przedsiębiorcy mają już praktycznie nieograniczone możliwości wynajmu samochodu. Auto można teraz wynająć na kilka dni, na kilka miesięcy czy nawet lat w ramach usługi dającej podobne korzyści podatkowe co leasing.

Wyjaśnia, że choć sezonowość nadal występuje i występować będzie, to jednak dysproporcja między sezonem letnim a zimowym zdecydowanie się zmniejsza. Rośnie też zainteresowanie wynajmem na dwa, trzy miesiące.

- Wynajem średnioterminowy daje możliwość wykorzystania pojazdu do uruchomienia nowej działalności, zapewnienia środka transportu dla nowych pracowników, w przypadku gdy dotychczas użytkowany pojazd został unieruchomiony na dłuższy okres ze względu na naprawę, jak również w sytuacji oczekiwania na dostarczenie pojazdu docelowego - wylicza Beata Maciejewicz, dyrektor ds. sprzedaży w Sixt.

Dodaje, że zaletą wynajmu średnioterminowego jest możliwość użytkowania pojazdu bez konieczności nabywania go, unika się skomplikowanych i długotrwałych procedur oceny finansowej, a samochód może być podstawiony do dyspozycji użytkownika jeszcze w tym samym dniu.

- Korzystając z wynajmu średnioterminowego, klient korzysta z atrakcyjnych rabatów oferowanych przez producentów samochodowych, które istotnie wpływają na poziom proponowanych cen - mówi Beata Maciejewicz.

Zaletą tej usługi jest także to, że klienta nie interesują finansowe aspekty eksploatacji pojazdu (koszty serwisu, ubezpieczenia czy zmiany opon), bo o to wszystko dba firma wynajmująca samochód.

Najem średnioterminowy to usługa idealna dla firm, które albo dopiero rozpoczynają działalność, w związku z czym nie mają historii kredytowej (i ryzyko najmu długoterminowego jest zbyt duże), albo realizują średnioterminowe kontrakty, których obsługa wymaga okresowego zwiększenia floty.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile w najmie długoterminowym kontrahent ma decydujący wpływ na markę, model i specyfikację kontraktowanych samochodów, bo przecież on jest klientem docelowym, to w najmie średnioterminowym ten wybór jest ograniczony do klasy i najistotniejszych warunków specyfikacji, np. klasa D, kombi. Dzieje się tak dlatego, że to wypożyczalnia ponosi ryzyko dalszej amortyzacji i utylizacji samochodu po okresie np. półrocznego najmu. Nawet jeżeli zamówienie dotyczy kilkudziesięciu samochodów jednej klasy i wypożyczalnia uzupełnia swój park, by zrealizować kontrakt, to musi mieć pewność, że po jego wygaśnięciu samochody będą wypożyczane, a później, że nie będzie miała problemów z ich odsprzedażą.

JAKIE AUTA NAJCZĘŚCIEJ WYBIERAJĄ KLIENCI - NAJEM KRÓTKO- I ŚREDNIOTERMINOWY

• Najbardziej popularne są auta klasy compact oraz klasy średniej. Coraz więcej klientów spogląda także w stronę segmentu MPV (vany) oraz 4 x 4 - Sebastian Syrek, Europcar

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK