REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne konto bankowe nie będzie już obowiązkowe

Krzysztof Polak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą o małych rozmiarach będą mogły rozliczać się z kontrahentami, fiskusem i ZUS gotówkowo lub przez zwykły ROR.

Zmiana prawa

REKLAMA

Projekty ustaw zawarte w tzw. pakiecie Szejnfelda zakładają m.in. zniesienie obowiązku otwierania konta rozliczeniowego przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą. Do zmiany dojdzie przez wprowadzenie korekt w kilku ustawach, m.in. w Ordynacji podatkowej, ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i w prawie bankowym.

- Ministerstwo Finansów wyraziło już zgodę na likwidację obowiązku prowadzenia firmowego konta przez małych przedsiębiorców. Warunkiem jest, że jednorazowe transakcje gotówkowe między przedsiębiorcami, zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, nie będą miały wartości większej niż 15 tys. euro - informuje Grzegorz Wlazło, doradca ministra A. Szejnfelda.

- Samozatrudnieni będę też mogli używać swoich prywatnych kont bankowych tzw. ROR-ów do rozliczeń podatkowych i z ZUS - dodaje.

Rzemieślnicy za zmianą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niezależnie od zmian proponowanych w pakiecie Szejnfelda, wniosek o zniesienie wspomnianego obowiązku zgłosił Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) do Komisji Przyjazne Państwo prowadzonej przez Janusza Palikota z PO. Komisja Palikota rozważa bowiem m.in. kwestię obowiązkowego regulowania płatności podatkowych w formie bezgotówkowej (pkt 11 podatki tylko przelewem).

- Obrót gospodarczy małego przedsiębiorcy jest najczęściej prowadzony w formie gotówkowej, a nie przez konto bankowe. Zmuszanie go do wpłacania zarobionych pieniędzy na konto tylko po to, by potem z tego konta prowadził obowiązkowe rozliczenia z fiskusem i ZUS jest ogromnym utrudnieniem - ocenia Jerzy Bartnik, prezes ZRP.

Ze stanowiskiem ZRP zgadzają się mali przedsiębiorcy.

- Indywidualną działalność gospodarczą rozpocząłem jeszcze w latach poprzedniej dekady. Gdy chciałem wówczas dokonać przelewu podatku, dysponentka w banku odmówiła mi wykonania tej operacji, bo z rachunku oszczędnościowo- -rozliczeniowego (ROR) nie można przelewać podatku związanego z działalnością gospodarczą. Uznałem to za absurd i od tej pory jestem za zniesieniem tego wymogu - mówi Bogusław Przybysz, indywidualny przedsiębiorca świadczący usługi hydrauliczne.

- Z obowiązkowego rachunku firmowego korzystam wyłącznie do rozliczania się z urzędem skarbowym i z ZUS. Poza tym to konto nie jest mi do niczego potrzebne - przyznaje Janusz Ambroziak, taksówkarz.

Interes banków

Proponowana przez ministra Szejnfelda i rzemieślników zmiana, choć jest wyrazem społecznie akceptowanej inicjatywy uwolnienia działalności gospodarczej z nieuzasadnionych, biurokratycznych ograniczeń ma też swoich oponentów.

REKLAMA

- Ta zmiana może budzić opór ze strony banków, które od czasu zmuszenia małych przedsiębiorców, łącznie z osobami sprzedającymi warzywa na bazarku, do prowadzenia firmowych kont zarabiają niemałe pieniądze - wskazuje G. Wlazło. - Przygotowując pakiet zmian reguł prowadzenia działalności gospodarczej obliczyliśmy, że indywidualny przedsiębiorca płaci minimum 600 zł rocznie, tylko z tytułu utrzymania rachunku rozliczeniowego w banku i obsługi bezgotówkowych płatności podatków i parapodatków. Byłoby o wiele taniej, gdyby mógł wykonać te operacje z tańszego konta ROR. Niestety, przepisy obowiązującego prawa i orzecznictwo nie pozwalają na to - dodaje.

Z danych GUS wynika, że jednoosobowych firm jest w Polsce przeszło 1,5 mln. Przychody banków z tytułu prowadzenia kont obsługujących ich działalność gospodarczą sięgają więc setek milionów zł. Nic więc dziwnego, że banki w obowiązku prowadzenia kont firmowych widzą same zalety.

- W dzisiejszych warunkach prowadzenia biznesu rachunek rozliczeniowy jest niezbędnym narzędziem, które ułatwia przedsiębiorcy pracę - ocenia Anna Papka z banku Pekao. - Takie rachunki cieszą się popularnością, niezależnie od wymogu ich posiadania wynikającego z przepisów prawa. Dzięki nim można dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą. Rachunek bankowy zapewnia przedsiębiorcy wiele korzyści, w tym kompleksową obsługę finansową, dostępność środków zgromadzonych na rachunku poprzez sieć oddziałów oraz bankomatów, możliwość lokowania środków i regulowania opłat stałych - zachwala.

Absurdalny wymóg

Płatność dokonywana przelewem ma swoje zalety - w razie potrzeby można ją należycie udokumentować, a przy łatwym dostępie do konta (np. na rachunku obsługiwanym przez internet) umożliwia uproszczenie i obniżenie kosztów alternatywnych operacji gotówkowych.

- Nie chodzi o to, by wyeliminować obrót bezgotówkowy, ale o to, by zlikwidować absurd - tłumaczy Elżbieta Lutow, ekspert ZRP.

- Jest faktem, że opłaty i prowizje pobierane przez banki za prowadzenie ROR-ów i rachunków rozliczeniowych znacznie się od siebie różnią. Indywidualni przedsiębiorcy więcej płacą za swoje rachunki firmowe i za obsługiwane za ich pośrednictwem rozliczenia - dodaje.

Rachunki przedsiębiorców

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KRZYSZTOF POLAK

krzysztof.polak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA