| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firma nie będzie miała obowiązku przekształcenia w spółkę jawną

Firma nie będzie miała obowiązku przekształcenia w spółkę jawną

Spółka cywilna bez względu na wysokość przychodów nie będzie musiała przekształcić się w jawną, obniżony zostanie też kapitał zakładowy w spółkach kapitałowych. Takie zmiany w k.s.h. proponuje Ministerstwo Gospodarki.

Ministerstwo Gospodarki chce obniżyć wysokość minimalnego kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z 50 tys. zł do 25 tys. zł oraz w spółkach akcyjnych z 500 tys. zł do 250 tys. zł.

Takiego obniżenia również domagają się przedsiębiorcy, twierdząc, że obowiązujące teraz minimalne wysokości są zbyt wysokie, utrudniają założenie spółki i rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej.

Założenia do nowelizacji przewidują też ograniczenie wymogów formalnych dla jednoosobowych spółek kapitałowych. Uchylony zostałby obowiązek pisemnego oświadczenia woli z podpisem notarialnie poświadczonym, wówczas gdy wszystkie udziały lub akcje w spółce przysługują jednemu wspólnikowi lub akcjonariuszowi lub jednemu wspólnikowi i spółce albo jednemu akcjonariuszowi i spółce. Chodzi tutaj o sprawy przekraczające zakres zwykłych czynności spółki.

- Wymogi dotyczące tych czynności ujęte w kodeksie spó-łek handlowych są znacznie ostrzejsze niż wymogi określone w prawie wspólnotowym. XII Dyrektywa RWE wymaga jedynie zaprotokołowania czynności albo dokonania jej w formie pisemnej, wówczas gdy jednoosobowy wspólnik wykonuje funkcje zgromadzenia wspólników - mówi radca prawny Wojciech Biernacki z kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Ministerstwo Gospodarki chce w kodeksie spółek handlowych precyzyjnie określić dzień wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych. Byłby to dzień określony w uchwale wspólników.

- Doprecyzowanie terminu wypłaty dywidendy jest konieczne ze względów podatkowych - argumentują autorzy założeń do przygotowywanej nowelizacji.

Fot. Wojciech Górski

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld mówi, że nowelizacja k.s.h. zakłada obniżenie minimalnej wysokości kapitału zakładowego z 50 do 25 tys. zł w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK