| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Firma nie będzie miała obowiązku przekształcenia w spółkę jawną

Firma nie będzie miała obowiązku przekształcenia w spółkę jawną

Spółka cywilna bez względu na wysokość przychodów nie będzie musiała przekształcić się w jawną, obniżony zostanie też kapitał zakładowy w spółkach kapitałowych. Takie zmiany w k.s.h. proponuje Ministerstwo Gospodarki.

Ministerstwo Gospodarki chce obniżyć wysokość minimalnego kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z 50 tys. zł do 25 tys. zł oraz w spółkach akcyjnych z 500 tys. zł do 250 tys. zł.

Takiego obniżenia również domagają się przedsiębiorcy, twierdząc, że obowiązujące teraz minimalne wysokości są zbyt wysokie, utrudniają założenie spółki i rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej.

Założenia do nowelizacji przewidują też ograniczenie wymogów formalnych dla jednoosobowych spółek kapitałowych. Uchylony zostałby obowiązek pisemnego oświadczenia woli z podpisem notarialnie poświadczonym, wówczas gdy wszystkie udziały lub akcje w spółce przysługują jednemu wspólnikowi lub akcjonariuszowi lub jednemu wspólnikowi i spółce albo jednemu akcjonariuszowi i spółce. Chodzi tutaj o sprawy przekraczające zakres zwykłych czynności spółki.

- Wymogi dotyczące tych czynności ujęte w kodeksie spó-łek handlowych są znacznie ostrzejsze niż wymogi określone w prawie wspólnotowym. XII Dyrektywa RWE wymaga jedynie zaprotokołowania czynności albo dokonania jej w formie pisemnej, wówczas gdy jednoosobowy wspólnik wykonuje funkcje zgromadzenia wspólników - mówi radca prawny Wojciech Biernacki z kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Ministerstwo Gospodarki chce w kodeksie spółek handlowych precyzyjnie określić dzień wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych. Byłby to dzień określony w uchwale wspólników.

- Doprecyzowanie terminu wypłaty dywidendy jest konieczne ze względów podatkowych - argumentują autorzy założeń do przygotowywanej nowelizacji.

Fot. Wojciech Górski

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld mówi, że nowelizacja k.s.h. zakłada obniżenie minimalnej wysokości kapitału zakładowego z 50 do 25 tys. zł w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK