REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy łatwiej znajdą pracownika przez internet

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Resort pracy pracuje nad uruchomieniem ogólnopolskiej bazy internetowej mającej ułatwić firmom szukanie pracowników. Przedsiębiorcy będą mogli w bazie bezpłatnie zgłaszać oferty pracy, a pracownicy szukać tam zatrudnienia. Będzie możliwość przeszukiwania w jednym miejscu ofert pracy z całej Polski.

Tworzona przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej internetowa centralna baza ofert pracy ma ułatwić bezrobotnym poszukiwanie pracy w innej gminie, powiecie, a nawet województwie. Będą też oni mogli umieszczać w niej swoje oferty. Baza ułatwi również pracodawcom poszukiwanie pracowników. Firmy same będą składać oferty pracy za pomocą internetu i nic za to nie zapłacą. Za pomocą wyszukiwarki znajdą też kandydatów do pracy, którzy będą odpowiadali ich oczekiwaniom. Będą również mieli możliwość bardzo szybkiego kontaktu z nimi. Rząd chce, żeby baza była dostępna już od stycznia 2009 roku.

REKLAMA

Przestarzała baza

REKLAMA

Obecnie w internetowej bazie urzędów pracy znajdują się oferty tylko z danego powiatu. Są to jedynie suche informacje o tym, że w jakiejś gminie jest zapotrzebowanie na pracownika. Na przykład w gminie Barcin (woj. kujawsko-pomorskie) obecnie brakuje mechanika samochodowego, nauczyciela wychowania przedszkolnego i kucharza. Na stronach powiatowych nie znajdziemy jednak informacji, ilu jest bezrobotnych budowlańców albo osób, które chcą się zatrudnić na kilka miesięcy. Raporty o zawodach deficytowych i nadwyżkowych są publikowane raz na pół roku.

Urzędy pracy mają jednak obowiązek przesyłania ofert do ogólnopolskiej bazy E-puls (http://www.epuls.praca.gov.pl). W praktyce powiaty zatrzymują jednak dla swoich bezrobotnych najlepsze oferty pracy. Przepisy nie nakładają kary za takie działania dyrektorów urzędów.

- Nie ma narzędzi technicznych, żeby sprawdzić, czy urząd prawidłowo wywiązuje się z obowiązku zamieszczania ofert pracy - mówi Elwira Młynarz, naczelnik w Departamencie Informatyki w MPiPS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Dariusza Boguckiego, dyrektora Departamentu Informatyki w MPiPS, E-puls się nie sprawdził.

- Jest to przestarzała baza, która ma wszystkie wady internetowych baz powiatowych - mówi.

Co dla szukających pracy

Od nowego roku bezrobotni będą mogli zamieszczać w internetowej bazie własne CV. Żeby z tego skorzystać, będą jedynie musieli bezpłatnie zarejestrować się w systemie.

- CV da pracodawcy pełniejszą informację o kwalifikacjach bezrobotnego i jego ewentualnej przydatności - mówi Sławomir Przybył, zastępca dyrektora Urzędu Pracy w Brzezinach.

Beata Czajka, zastępca dyrektora Departamentu Rynku Pracy w MPiPS, zauważa, że oferty pracy, które utracą aktualność, będą automatycznie usuwane, a te, które zostaną wykorzystane, będą wycofywane przez urząd pracy, który wprowadził je do bazy. Jej zdaniem w bazie znajdzie się bardzo dużo ofert i będą aktualizowane na bieżąco. Dzięki powstaniu bazy bezrobotnym łatwiej niż obecnie będzie poszukiwać pracy w miejscach oddalonych nieco od ich miejsca zamieszkania. To szczególnie ważne, bo nieraz w jednej miejscowości odległej zaledwie o kilkanaście kilometrów są oferty pracy, a w miejscu zamieszkania bezrobotnego ich nie ma.

Skorzystają pracodawcy

Z CV bezrobotnego będzie mógł się zapoznać każdy pracodawca, który zarejestrował się bezpłatnie w bazie. Pracodawcy będą też otrzymywać informacje o najnowszych ofertach pracy na skrzynkę mailową.

- Pracodawca będzie też mógł szukać pracownika z takimi kwalifikacjami, jakie mu odpowiadają - mówi Ewa Andziulewicz z Urzędu Pracy w Gdyni.

Na przykład firma po wpisaniu do wyszukiwarki: murarz z co najmniej trzyletnim doświadczeniem, otrzyma kilkanaście ofert z danego regionu. Pracodawca będzie mógł też sam zamieszczać ofertę pracy po zalogowaniu się do bazy i wypełnieniu formularza. Będzie też mógł bezpośrednio - bez pośrednictwa urzędu pracy - kontaktować się z kandydatami, jeśli zostawią w swojej ofercie na przykład telefon czy adres e-mail.

- Dzięki temu, gdy z dnia na dzień zabraknie mi murarza, będę mógł błyskawicznie zorientować się, czy jest ktoś na jego miejsce - mówi Józef Zubilewicz, prezes Erbudu.

Łatwiej o pracownika

Zdaniem Tomasza Solisa, wiceprezesa Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, baza powinna przypominać pralkę, w której można wybrać odpowiedni program.

- W elektronicznej bazie chciałbym znaleźć wyselekcjonowane oferty pracy dla pracowników sezonowych ze wskazaniem również kwoty wynagrodzenia - mówi Tomasz Solis.

W opinii Henryka Michałowicza, resort pracy powinien oprócz uruchomienia bazy, zająć się też monitorowaniem potrzeb rynku pracy po to, by osoby kształcące się, wybierające ścieżkę edukacji czy czynne zawodowo wiedziały, w jakich zawodach będzie w przyszłości możliwość znalezienia pracy.

- Bez rozpoznania rzeczywistych potrzeb pracodawców baza nie stanie się skutecznym narzędziem aktywizacji zawodowej - podkreśla Henryk Michałowicz.

Stanowisko Michałowicza znajduje potwierdzenie w praktyce. Józef Zubilewicz wielokrotnie bezskutecznie zwracał się do urzędu pracy o bezrobotnych budowlańców.

- Przez to, że od kilku lat kuleje edukacja zawodowa, w rejestrach urzędów pracy bardzo trudno znaleźć osoby o określonych umiejętnościach - mówi Józef Zubilewicz.

Wskaźnik bezrobocia i osób zarejestrowanych w urzędach pracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

OPINIA

CZESŁAWA OSTROWSKA

wiceminister pracy i polityki społecznej

Od kilku miesięcy program obsługujący centralną bazę ofert pracy funkcjonuje w wersji pilotażowej. W drugiej połowie tego roku będziemy go wdrażać w wersji ostatecznej. Chcemy też, aby urzędy pracy były dostępne przez siedem dni w tygodniu, przez 24 godziny. Bezrobotny dowie się o ofertach pracy i szkoleniach korzystając bezpłatnie z call center lub internetu. Będzie też mógł porozmawiać z konsultantem i zadać interesujące go pytania. Dzięki internetowi do bazy będą też mieli dostęp Polacy, którzy wyjechali do Anglii czy Irlandii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA