| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Pracodawca zapłaci za internet telepracownika

Pracodawca zapłaci za internet telepracownika

16 października weszły w życie przepisy kodeksu pracy regulujące zatrudnienie w formie telepracy. Pracodawcy zapewnią telepracownikom sprzęt informatyczny i zadbają o bhp ich miejsca pracy.


- Dlatego pracodawcy muszą wykazywać się wstrzemięźliwością i w ciągu pierwszych miesięcy od zatrudnienia osoby w formie telepracy nie powinni likwidować jej miejsca pracy - tłumaczy Henryk Michałowicz.


Zatrudnienie w formie telepracy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

GP radzi


Czy mieszkanie to miejsce pracy

Czy miejscem pracy telepracownika jest jego mieszkanie?

Tak

Z definicji czasu pracy wynika, że miejscem jej wykonywania jest zakład pracy lub inne miejsce poza nim, wyznaczone do świadczenia pracy. Miejscem pracy telepracownika będzie więc pomieszczenie poza siedzibą pracodawcy, z którym porozumiewa się on pocztą elektroniczną, faksem i telefonem. Warto pamiętać, że miejsce wykonywania pracy można określić w umowie o pracę. Nie jest to jednak tzw. konieczny element treści umowy.

Czy pracodawca i telepracownik mogą w odrębnej umowie określić zakres ubezpieczenia i zasady wykorzystywania przez telepracownika sprzętu stanowiącego własność pracownika?

Tak

W takim przypadku telepracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Przy ustalaniu jego wysokości należy brać pod uwagę normy zużycia sprzętu, jego udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby pracodawcy. Ekwiwalent jest objęty zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy pracodawca bez uprzedniej zgody może skontrolować telepracownika, który pracuje w domu?

Nie

Jeżeli praca jest wykonywana w domu telepracownika, pracodawca ma prawo przeprowadzać w nim kontrolę (m.in. z zakresu bhp), ale wyłącznie za uprzednią zgodą telepracownika. Musi być ona wyrażona np. na piśmie. Pracodawca ma obowiązek dostosować sposób przeprowadzania kontroli do miejsca wykonywania pracy i charakteru pracy. Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać prywatności telepracownika i jego rodziny.


Podstawa prawna

- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »