| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Wewnętrzne finansowanie - jaką formę wybrać

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że często o wyborze formy dofinansowania spółki, a czasami nawet o dokonaniu jakiejkolwiek transakcji, przesądzają kwestie podatkowe. Warto poznać implikacje podatkowe wynikające z różnych form dokapitalizowania spółki i właściwie zaplanować przyszłe inwestycje.


Dopłaty - ze względu na zwrotny charakter - pozwalają spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością uzyskać środki finansowe do prowadzenia działalności gospodarczej, bez uciążliwej długotrwałej procedury podwyższenia kapitału zakładowego lub gdy z jakichkolwiek przyczyn niemożliwe jest znalezienie środków na zewnątrz spółki (np. w drodze kredytów bankowych). Pomimo, że dopłaty nie powiększają kapitału zakładowego, lecz stanowią składnik kapitału zapasowego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ostatecznie umożliwiły one właśnie podwyższenie kapitału zakładowego, np. w drodze konwersji dopłat jako wymagalnej wierzytelności.


Wnoszenie dopłat przez wspólników spółek z o.o. regulują przepisy art. 177-179 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: k.s.h.). Zgodnie z tymi przepisami możliwość wnoszenia dopłat do spółki z o.o. przez wspólnika jest uzależniona od istnienia odpowiedniego zapisu w umowie spółki, ustanawiającego górny limit ich wysokości. W wyniku uchwalenia dopłat, spółka uzyskuje wierzytelność w stosunku do wspólników o uiszczenie dopłat w terminie i w wysokości określonej w uchwale.


Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jednak zwrot jest możliwy, dopiero gdy nie są one wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. W praktyce powstaje problem, na podstawie jak sporządzonego bilansu spółka ma powziąć wiedzę o stracie.


Podatek dochodowy - na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wnoszeniu i zwrocie dopłat?


Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z 22 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, czyli jeżeli zostały wniesione zgodnie z treścią art. 177 i nast. k.s.h.


W przeciwnym wypadku, wniesienie dopłat do spółki może być uznane jako nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu CIT.


Niezachowanie przepisów k.s.h. przy wnoszeniu dopłat może powodować powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT!


Wówczas wysokość nieodpłatnego świadczenia, które powinno być zadeklarowane jako przychód, należy skalkulować jako wysokość oprocentowania (według średniej stopy procentowej stosowanej przy kredytach obrotowych w bankach komercyjnych), które spółka musiałaby zapłacić, gdyby na okres, w którym dysponowała faktycznie pozostawionymi w spółce środkami, zaciągnęła kredyt w wysokość tych kwot.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK