| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Strony > Inne podmioty postępowania cywilnego

Inne podmioty postępowania cywilnego

W postępowaniu cywilnym mogą występować oprócz stron, podmioty na prawach strony. Do takich podmiotów zaliczamy oprócz prokuratora- organizację społeczną, miejskiego rzecznika konsumenta oraz inspektora pracy.

Przedsiębiorca w sądzie może zetknąć się z każdym z tych podmiotów. Wszystkie one mają podobne uprawnienia. Jednakże każdy z tych podmiotów pojawia się w innym postępowaniu.

Organizacja społeczna

Kodeks postępowania cywilnego upoważnia organizacje społeczne do brania udziału w całej gamie spraw. Z punktu widzenia przedsiębiorcy najistotniejsze sprawy z udziałem organizacji społecznej to:

  • sprawy o ochronę praw konsumentów,
  • sprawy z zakresu ochrony środowiska,
  • sprawy z zakresu ochrony własności przemysłowej.

Zobacz: Kto może być stroną w procesie?

Organizacja społeczna może zarówno wytaczać powództwo w imieniu obywateli jak również za zgoda powoda przystępować do sprawy w każdym jej stadium.

Do udziału organizacji społecznej w postępowaniu cywilnym stosuje się odpowiednio przepisy o udziale prokuratora. Wobec tego organizacja taka może zgłaszać wnioski dowodowe, może składać oświadczenia, może w końcu zaskarżać wydawane w sprawie orzeczenia.

Organizację społeczną zawiadamia się o terminach posiedzeń, doręcza się jej również wydane w sprawie wyroki i postanowienia.

Organizacje społeczne nie biorące udziału w sprawie mogą wyrażać w uchwałach swoich organów swój pogląd na sprawę.

Zobacz: Adwokat jako pełnomocnik przed sądem

Inspektor pracy

Inspektorzy pracy mogą występować w sprawach z zakresu prawa pracy a konkretniej w sprawach o ustalenie stosunku pracy. Postępowania takie nie toczą się według przepisów o postępowaniu gospodarczym. Jednak najczęściej pracodawcami są przedsiębiorcy dlatego tez warto wspomnieć w tym miejscu o inspektorach pracy.

Inspektorzy pracy mogą wytaczać powództwa na rzecz pracowników a także za zgodą powoda wstępować do postępowania w każdym jego stadium (zarówno przed sadem pierwszej jak i drugiej instancji).

Do inspektora pracy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące prokuratora. Dlatego też inspektor pracy może w toku procesu składać oświadczenia i powoływać dowody, może zaskarżać orzeczenia. Inspektora pracy informuje się o posiedzeniach sądu a także doręcza mu się wydane w sprawie orzeczenia.

Wstępując do sprawy inspektor pracy musi uzyskać na to zgodę powoda.

Powiatowy rzecznik praw konsumenta

Powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumenta wykonuje zadania samorządu terytorialnego w dziedzinie ochrony praw konsumenta. Jego uprawnienia reguluje ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.

W postępowaniu cywilnym rzecznik może wytaczać powództwa na rzecz konsumentów ( np. w sprawach o uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone). Rzecznik praw konsumenta może również wstępować do toczącego się postępowania w każdym jego stadium. Musi mieć na to jednak zgodę powoda.

Do rzecznika stosuje się odpowiednio przepisy o prokuratorze. Dlatego też rzecznik może w toku sprawy składać oświadczenia, zgłaszać wnioski dowodowe a nawet zaskarżać wydane orzeczenia. Rzecznika informuje się o terminach posiedzeń i doręcza mu się odpisy orzeczeń sądowych wydanych w toku sprawy.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK