| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Sąd > Zasady dostępu do akt sądowych

Zasady dostępu do akt sądowych

Przeglądanie akt sprawy jest istotne dla strony, która przyłączyła się do postępowania na dalszym etapie sprawy. Dostęp do akt, mimo szeroko rozumianej jawności postępowania nie jest jednak całkiem dowolny.

Odpis dokumentu wydanego przez sąd jest droższy (6 zł/strona). Odpis ma tę samą moc jak oryginał dokumentu. Do uzyskania odpisu dokumentu (tym bardziej wyposażonego w klauzulę wykonalności) zazwyczaj trzeba wykazać się mocniejszym upoważnieniem niż w przypadku samego przeglądania akt (tu zazwyczaj musi istnieć możliwość bycia pełnomocnikiem w rozumieniu kpc).

Odrębności w KRS i w księgach wieczystych

Akta rejestrowe są ogólnie dostępne, nie trzeba mieć żadnego interesu prawnego w ich przeglądaniu, można być osobą zupełnie postronną. Akta trzeba (zazwyczaj) zamówić dzień przed planowaną wizytą- dzwoniąc do czytelni akt, podając numer KRS podmiotu, który chcemy zweryfikować. Nie ma potrzeby wystawiania żadnych upoważnień (także do uzyskiwania kopii).

W księgach wieczystych jest już inaczej, tam wgląd do akt sprawy może uzyskać jedynie osoba będąca w stanie wykazać interes prawny m.in.:

  • właściciel/użytkownik wieczysty nieruchomości, czy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • kupujący (jeśli przedstawi umowę przedwstępną lub zgodę właściciela),
  • najemca/dzierżawca (przedstawiając odpowiednią umowę).

Osoba, która nie jest w stanie przedstawić interesu prawnego w przeglądaniu dokumentów nie uzyska dostępu do akt księgi wieczystej. Jest to o tyle uzasadnione, że większość najważniejszych informacji na temat nieruchomości można uzyskać z wypisu z KW.

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Fotografowanie akt

W dobie popularności cyfrowych aparatów fotograficznych (w tym tych wbudowanych w telefony komórkowe) kwestia uzyskiwania kopii dokumentów (płatnych) schodzi na drugi plan. Zazwyczaj można wykonywać fotografie dokumentów znajdujących się w aktach sądowych- ZAWSZE należy jednak uzyskać wcześniej zgodę osób zatrudnionych w sekretariacie sądu (czy czytelni akt). Dotyczy to zwłaszcza możliwości używania wykonywania zdjęć z fleszem.Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Możliwe jest również upoważnienie do przeglądania akt wystawione na rzecz osoby fizycznej (nie jest to pełnomocnictwo, nie podlega więc opłacie sądowej).
Możliwe jest również upoważnienie do przeglądania akt wystawione na rzecz osoby fizycznej (nie jest to pełnomocnictwo, nie podlega więc opłacie sądowej).

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK