| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Przedsiębiorca, który został pozwany i nie zgadza się z wartością przedmiotu sporu, może złożyć do sądu wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu. Co powinno znaleźć się we wniosku o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu?

Kiedy sąd sprawdza sam a kiedy na wniosek pozwanego?

Po złożeniu pozwu do sądu, sąd może na posiedzeniu niejawnym sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda i zarządzić w tym celu dochodzenie. Sądy zarządzają tego typu dochodzenie, gdy już po powierzchownym zapoznaniu się ze sprawą, wartość przedmiotu sporu wydaje się dla sądu mało prawdopodobna. Może to być w sytuacji zarówno przeszacowania jak i niedoszacowania wartości przedmiotu sporu. Często jednak, sędzia bez znajomości stanowiska pozwanego nie decyduje się na przeprowadzenie dochodzenia.

Posiedzenie, na którym może być zasądzone dochodzenie w celu zweryfikowania wartości przedmiotu sporu, ma miejsce zanim pozwany otrzyma pozew. Dlatego też, już po doręczeniu pozwu do pozwanego ma on zgłosić zarzut o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu. Może tego dokonać przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Stwierdzenie "przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy" oznacza, że sprawdzenie przez sąd wartości przedmiotu sporu, na zarzut pozwanego, może nastąpić, jeżeli został on postawiony w odpowiedzi na pozew, a gdy pozwany nie złożył odpowiedzi na pozew - na pierwszej rozprawie, chyba że nie wziął on udziału w rozprawie i został przeciwko niemu wydany wyrok zaoczny. W tym wypadku wspomniany zarzut może być skutecznie podniesiony w sprzeciwie od wyroku zaocznego – zobacz postanowienie SN z dnia 4 lipca 1988 r., IV CZ 90/88.

Doliczanie odsetek do wartości przedmiotu sporu

Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu

Nie zgadzając się z wartością przedmiotu sporu pozwany może złożyć do sądu wniosek. Wniosek ten powinien zawierać:

 1. Miejsce i datę jego sporządzenia
 2. Określenie właściwego sądu
 3. Oznaczenie Powoda (osoby, która złożyła pozew)
 4. Oznaczenie Pozwanego
 5. Sygnaturę sprawy (znajdującą się na doręczonym pozwie)
 6. Tytuł: Wniosek o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu
 7. Treść wniosku
  1. Należy wskazać, że wnosi się o sprawdzenie wartości przedmiotu sporu w sprawie o sygnaturze ………………. toczącej się przed Sądem …………………………
  2. Uzasadnienie. Powinno się w nim znaleźć krótkie uzasadnienie dlaczego w danej sprawie wartość przedmiotu sporu powinna być inna.
 8. Podpis Wnioskodawcy
 9. Wymienienie listy załączników, o ile takie są. Załącznikami mogą być potwierdzenia zapłaty, faktury i wszelkie dokumenty udowadniające twierdzenia wskazane we wniosku.

Wartość przedmiotu sporu a właściwość sądu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »