| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Roszczenia pieniężne w sprawach gospodarczych

Roszczenia pieniężne w sprawach gospodarczych

Sprawy między przedsiębiorca są rozpoznawane w postępowaniu gospodarczym. Nie wolno jednak zapominać, że zastosowanie mogą mieć także inne odrębne tryby postępowania.

Sprawy gospodarcze

W sprawach ze stosunków cywilnoprawnych między podmiotami posiadającymi status przedsiębiorcy, jeżeli roszczenia te wynikają z zakresu prowadzonej przez nich działalności, sąd będzie rozpatrywał sprawę w oparciu o przepisy postępowania odrębnego, jakim jest postępowanie w sprawach gospodarczych.

Przykładowo taki tryb postępowania będzie właściwy przy pozwie o zapłatę za wykonane usługi na rzecz przedsiębiorcy B, przez przedsiębiorcę A.

Zobacz: Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym i gospodarczym

Inne postępowania

O ile jednak kwestia kwalifikacji jako sprawy gospodarczej nie powoduje trudności, o tyle wątpliwości może wzbudzić konieczność zastosowania innych postępowań. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego wyróżniają bowiem kilkanaście odrębnych postępowań.

Trudność polega na tym, iż nie są to postępowania od siebie oddzielne. W zależności od sytuacji mogą one bowiem zazębiać się, co oznacza że w zależności od sprawy możemy być zmuszeni do zastosowania przepisów do kilku postępowań.

W przypadku postępowań gospodarczych mogą to być najczęściej postępowanie nakazowe, upominawcze, a także uproszczone. Z uwagi na fakt, że poza postępowaniem nakazowym, pozostałe tryby są obowiązkowe, to należy o nich pamiętać jeszcze przed wniesieniem pozwu. W przeciwnym razie możemy narazić się na niekorzystne konsekwencje.

Zobacz: Od maja 2012 r. znika postępowanie gospodarcze

W czym problem?

Trudność może polegać przede wszystkim na odpowiednim zakwalifikowaniu sprawy oraz zastosowaniu przepisów postępowań, które będą właściwe. Jest to niezbędne z uwagi, że wiele z nich charakteryzuje się specyficznymi wymogami. Przykładowo w postępowaniu uproszczonym konieczne będzie wniesienie pozwu na formularzu (art. 5052 Kodeksu postępowania cywilnego). Z kolei w postępowaniu w sprawach gospodarczych wymagane będzie wcześniejsze wezwanie pozwanego do dobrowolnego spełnienia świadczenia (art. 47912 Kodeksu postępowania cywilnego).

Sprawa może być tym skomplikowana, że w zależności od okoliczności zastosowanie mogą mieć więcej niż dwa postępowania odrębne.

Przedsiębiorca X wniósł pozew przeciwko przedsiębiorcy Y o zapłatę 6 tys. zł za wykonaną usługę. Jest to sprawa gospodarcza, więc zastosowanie będą miały przepisy postępowania w sprawach gospodarczych. Z uwagi na fakt, iż jest to roszczenie z umowy, którego wartość przedmiotu sporu, zastosowanie będą miały przepisy postępowania uproszczonego. Dodatkowo jeżeli sprawa będzie niewątpliwa, sąd będzie mógł wydać nakaz zapłaty w oparciu o przepisy postępowania upominawczego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK