| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Pozew > Odsetki za opóźnienie i kapitałowe - praktyczne porady

Odsetki za opóźnienie i kapitałowe - praktyczne porady

Odsetki to wynagrodzenie za korzystanie z cudzych pieniędzy lub rzeczy zamiennych (odsetki kapitałowe) bądź rekompensata za opóźnienie w zapłacie sumy pieniężnej (odsetki za opóźnienie). Wysokość odsetek zależy od trzech zmiennych: wysokości stopy procentowej, wartości kapitału oraz czasu trwania stosunku prawnego. Odsetki są świadczeniem ubocznym oraz okresowym.

3. Funkcja:

- Odsetki za opóźnienie. Podstawową funkcją, jaką spełniają odsetki za opóźnienie jest rekompensata (odszkodowanie) za nieuprawnione korzystanie z sumy pieniężnej. Co jednak istotne, odsetki za opóźnienie są szczególnym świadczeniem odszkodowawczym, ponieważ - zgodnie z art. 481 § 1 k.c. – ich dochodzenie jest niezależne od wystąpienia szkody oraz odpowiedzialności dłużnika. Oznacza to, że dochodzenie odsetek za opóźnienie nie wymaga udowodnienia winy dłużnika.
Natomiast w razie zwłoki dłużnika tj. jego zawinionego opóźnienia w spełnieniu świadczenia pieniężnego, zgodnie z art. 481 § 3 k.c. wierzyciel może nadto żądać naprawienia szkody na zasadach ogólnych.

- Odsetki kapitałowe. Odsetki kapitałowe stanowią wynagrodzenie, jakie dłużnik płaci za możliwość korzystania z uzyskanej sumy pieniężnej.

Zgodnie z art. 359. § 2 jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe. Obecnie stopa procentowa odsetek ustawowych wynosi 13 % w stosunku rocznym.

Odsetki za opóźnienie oblicza się według następującego wzoru:
(wysokość kapitału x ilość dni opóźnienia x stopa procentowa) / 365

Pożyczkobiorca do dnia 1 stycznia zobowiązany był zwrócić sumę 1000 zł. Nie wykonał jednak zobowiązania w terminie. Dzień wymagalności, a więc pierwszy dzień obliczania odsetek, to 2 stycznia. Strony nie zastrzegły wysokości stopy procentowej w przypadku odsetek za opóźnienie.

Chcąc obliczyć wysokość odsetek za opóźnienie do dnia 15 stycznia musimy wykonać następujące obliczenie:
(1000 * 14 * 0,13) / 365 = 5

Oznacza to, że od dnia 2 stycznia do 15 stycznia należą się wierzycielowi odsetki ustawowe w kwocie 5 zł.

Na zakończenie należy jeszcze zwrócić uwagę na następujące kwestie.

1. Określony w art. 482 § 1 k.c. zakaz pobierania odsetek od zaległych odsetek dotyczy zarówno odsetek kapitałowych jak i odsetek za opóźnienie.

Zgodnie z treścią tego przepisu „Od zaległych odsetek można żądać odsetek za opóźnienie dopiero od chwili wytoczenia o nie powództwa, chyba, że po powstaniu zaległości strony zgodziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy”. Jednocześnie w § 2 tego artykułu została wprowadzona reguła zgodnie z którą powyższy zakaz nie dotyczy pożyczek długoterminowych udzielanych przez instytucje kredytowe.

2. Przyjmuje się w doktrynie, że w sytuacji, kiedy w czynności prawnej zastrzeżono odsetki kapitałowe a ponadto dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia, to za czas opóźnienia nalicza się wyłącznie odsetki za opóźnienie (zob. szerzej T. Dybowski, A. Pyrzyńska (w:) System prawa prywatnego, t. 5, s. 247).

Zobacz serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Jednocześnie wskazuje się, że strony mogą w umowie zastrzec, że w przypadku opóźnienia naliczane będą zarówno odsetki za opóźnienie jak i kapitałowe (zob. ibidem).

Ze względu na wejście w życie nowych przepisów prawa hipotecznego, znoszących podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną, znikły dotychczasowe problemy związane z zabezpieczaniem hipoteką odsetek o zmiennej stopie procentowej. Ze względu na oparcie jednolitej konstrukcji hipoteki na dotychczasowych unormowaniach hipoteki kaucyjnej, zabezpieczanie tego typu roszczeń nie będzie już obarczone ryzykiem doboru nie właściwego rodzaju hipoteki.

Ekspert:

Marek Pasiński

Radca prawny

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odsetki, zarówno te za opóźnienie jak i kapitałowe, są świadczeniami ubocznymi względem świadczenia głównego (kapitału).
Odsetki, zarówno te za opóźnienie jak i kapitałowe, są świadczeniami ubocznymi względem świadczenia głównego (kapitału).

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »