| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > ABC Praw autorskich > Czy dokumenty urzędowe są chronione prawem autorskim?

Czy dokumenty urzędowe są chronione prawem autorskim?

Prawo autorskie nie chroni dokumentów urzędowych, materiałów, znaków, czy symboli. Można zatem z nich korzystać bez ograniczeń. Należy jednak pamiętać o kilku wyjątkach.

„Tworzę opracowanie dotyczące pewnej problematyki i chciałbym wykorzystać pewne treści związane z działalnością jednego z państwowych urzędów. Czy w takiej sytuacji muszę liczyć się z ochroną prawno-autorską” pyta jeden z użytkowników Wieszjak.pl.

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest jednak od ustalenia charakteru „treści”, z których skorzystać chce użytkownik. Art. 4 Prawa autorskiego i praw pokrewnych określa bowiem przedmioty, które nie są objęte ochroną prawno-autorską. Zgodnie z jego treścią przedmiotu prawa autorskiego nie stanowią bowiem akty normatywne lub ich urzędowe projekty, jak również dokumenty urzędowe, materiały, znaki i symbole.

Dokumenty urzędowe

O ile jednak w przypadku aktów normatywnych lub ich urzędowych projektów istnieje jasność co do tego czym są, o tyle wyjaśnienia wymaga pojęcie „dokumentu urzędowego”. Definicja „dokumentu urzędowego” może być ustalona na podstawie treści innych ustaw, przede wszystkim kodeksu postępowania administracyjnego oraz kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z tym, przez dokument urzędowy należy rozumieć takie, które zostały sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej w zakresie ich działania (na podstawie treści art. 244 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Nie ma również podstaw, by krąg podmiotów wydających dokumenty urzędowe ograniczać jedynie do organów państwa. Należy bowiem przyjąć szerokie rozumienie organu wykonującego zadania z zakresu administracji publicznej (zgodnie z art. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego).

Miano urzędowych będą miały także przykładowo  dokumenty organizacji społecznych, jeżeli zostały wydane przez nie w zakresie wykonywanych zadań publicznych.

Zobacz: Prawa autorskie - vademecum

Opracowania

Wyłączenie aktów normatywnych, czy dokumentów lub materiałów urzędowych z pod rygorów prawa autorskiego, nie oznacza jednak, że tak samo będzie w przypadku opracowań ich dotyczących. Sam akt normatywny nie jest przedmiotem prawa autorskiego, jednak komentarz do jego przepisów nosi znamiona utworu w rozumieniu prawa autorskiego i będzie objęty ochroną.

Co więcej objęte ochroną autorską będą również zbiory treści, które same w sobie chronione nie są. Wymogiem jest jednak to, by taki zbiór miał twórczy charakter. Wynika to z art. 3 Prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Zobacz: Utwór audiowizualny a prawa autorskie

Sam dokument urzędowy nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Jest nim jednak dokonany przez kogoś zbiór dokumentów urzędowych, który z uwagi na selekcję dokumentów ma swój niepowtarzalny charakter.

Utworem w rozumieniu prawa autorskiego będzie zatem zbiór decyzji administracyjnych danego organu administracji publicznej, który został stworzony według oryginalnej koncepcji autora (np. ze względu na prezentowaną tematykę).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »