| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Niewykorzystane dni wolne na poszukiwanie pracy

Niewykorzystane dni wolne na poszukiwanie pracy

 Pracownik jest w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ustaliliśmy w porozumieniu z nim termin wykorzystania 2 dni na poszukiwanie pracy. Jednak w czasie, kiedy miał wykorzystać te dni wolne, pracownik chorował. Jak postąpić w takiej sytuacji? Czy już nie musimy udzielać pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy?

 

 

ODPOWIEDŹ

Choroba w terminie planowanych dni wolnych na poszukiwanie pracy nie pozbawia pracownika prawa do ich wykorzystania. Pracownik może więc nadal domagać się od Państwa udzielenia tych 2 dni wolnych.

WYJAŚNIENIE

W okresie co najmniej 2-tygodniowego wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługują płatne dni wolne na poszukiwanie pracy (art. 37 k.p.). Należą się one w wymiarze:

• 2 dni roboczych - w przypadku 2-tygodniowego i 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia,

• 3 dni roboczych - w odniesieniu do 3-miesięcznego wypowiedzenia oraz skróconego z 3 miesięcy do najwyżej 1 miesiąca wypowiedzenia dokonanego z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników.

Pracownik może wykorzystać poszczególne dni wolne na poszukiwanie pracy osobno lub łącznie. Termin wykorzystania tych dni wolnych musi zostać uzgodniony z pracodawcą. Jeśli we wskazanym przez pracownika terminie pracodawca nie udzielił mu zwolnienia od pracy na poszukiwanie pracy, ewentualne niestawienie się tego dnia pracownika do pracy będzie nieobecnością nieusprawiedliwioną. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z uprawnieniem pracownika, które nie jest jednak związane z roszczeniem o udzielenie zwolnienia w narzuconym przez pracownika terminie. Z drugiej strony, udzielenie tych dni wolnych jest obowiązkiem pracodawcy, a zatem nie może on doprowadzić do faktycznego pozbawienia zatrudnionej osoby tego prawa. Dlatego odmowa udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy we wnioskowanym przez pracownika terminie powinna być uzasadniona ważnymi przyczynami związanymi z sytuacją występującą w zakładzie pracy. Zatem pracodawca tylko wyjątkowo może nie zgodzić się na wykorzystywanie przez pracownika dni wolnych w zaproponowanym przez niego terminie. Związane jest to z celem tego zwolnienia od pracy, które przysługuje np. na uczestnictwo w rozmowie kwalifikacyjnej. Przyjmuje się, że jeżeli pracodawca odmawiał udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy, mimo wniosku pracownika w tej sprawie, to pracownik może skorzystać z tych dni samodzielnie w ostatnich dniach okresu wypowiedzenia, np. gdy ma prawo do 2 dni wolnych, może nie przyjść do pracy w ostatnich 2 dniach okresu wypowiedzenia. Pracodawca nie powinien w takim przypadku stosować wobec pracownika sankcji dyscyplinarnych.

Nie można jednak uznać, że choroba w dniach, które zostały uzgodnione z pracownikiem jako dni wolne na poszukiwanie pracy, wyłącza prawo pracownika do domagania się ich udzielenia w pozostałej części okresu wypowiedzenia. Choroba nie tylko uniemożliwia świadczenie pracy, ale również wykonywanie innych czynności, w tym także związanych z poszukiwaniem nowego zatrudnienia. Zatem w przedstawionej sytuacji dni wolne na poszukiwanie pracy nie zostały faktycznie udzielone. Choroba pracownika nie powoduje jednak automatycznego przesunięcia terminu ich wykorzystania bezpośrednio na okres przypadający po jej zakończeniu. Pracodawca nie musi również w tym przypadku od razu proponować innego terminu wykorzystania dni wolnych na poszukiwanie pracy. Z wnioskiem w tej sprawie powinien wystąpić pracownik.

Pracodawca może odmówić udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy, jeżeli posiada informację, że pracownik znalazł już nową pracę bądź zamierza wykorzystać zwolnienie w innym celu niż poszukiwanie pracy. Jeżeli pracownik nie wykorzysta przysługujących mu dni wolnych na poszukiwanie pracy, pracodawca nie ma obowiązku wypłaty za nie ekwiwalentu pieniężnego.

Marek Rotkiewicz

PODSTAWA PRAWNA

• art. 37 ustawy z dnia 24 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

 

Autor:

Źródło:

Poradnik Gazety Prawnej
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU18
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Ostatnio na forum

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

ifirma.pl

Mała księgowość internetowa ifirma.pl

Zostań ekspertem Infor.pl »