| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Którzy płatnicy składek od 1 lipca 2009 r. są zwolnieni ze składek na FP i FGŚP

Którzy płatnicy składek od 1 lipca 2009 r. są zwolnieni ze składek na FP i FGŚP

Zatrudniamy kilku pracowników, którzy są już na emeryturze. Czy od 1 lipca 2009 r. za te osoby nie musimy opłacać już składek na FP i FGŚP?


RADA

Nie muszą Państwo opłacać za te osoby składek na FP i FGŚP od 1 lipca 2009 r. Płatnicy składek nie opłacają bowiem od 1 lipca 2009 r. składek na FP i FGŚP za kobiety, które ukończyły 55 lat, oraz za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. Również od 1 lipca 2009 r. pracodawcy oraz inni płatnicy składek są zwolnieni z opłacania składek na FP i FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 50 lat, ale tylko przez 12 miesięcy.

UZASADNIENIE

Od 1 lipca 2009 r. płatnicy składek nie mają obowiązku opłacania składek na FP za kobiety, które ukończyły 55 lat, oraz za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat. W tym przypadku zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP nie jest ograniczone w czasie, tzn. trwa przez cały okres zatrudnienia.

WAŻNE!

Przez cały okres zatrudnienia płatnicy nie opłacają składek na FP i FGŚP za kobiety, które ukończyły 55 lat, oraz za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

Zwolnienie z opłacania składek na FP w przypadku osób, które ukończyły 55 lat lub 60 lat, dotyczy wszystkich osób, niezależnie od formy prawnej ich aktywności zawodowej. Dotyczy więc zarówno pracowników, jak i zleceniobiorców, chałupników, osób prowadzących pozarolniczą działalność (art. 104b ustawy o bezrobociu).

Pracodawca nie ma obowiązku opłacania składek na FGŚP za pracowników, którzy ukończyli 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna) - art. 9b ust. 2 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Pracownikami w myśl tej ustawy są nie tylko osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, ale także np. zleceniobiorcy, chałupnicy (art. 10 ustawy).

Od 1 lipca 2009 r. pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie mają także obowiązku opłacania składek na FP za pracowników, którzy ukończyli 50 lat. W tym przypadku zwolnienie to jest jednak ograniczone w czasie. Przysługuje przez 12 miesięcy kalendarzowych, licząc od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę. Zwolnienie to przysługuje pracodawcy oraz innej jednostce organizacyjnej tylko wtedy, gdy pracownik, który ukończył 50 lat, w okresie 30 dni przed podjęciem zatrudnienia był zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Za tych pracowników płatnicy składek nie opłacają również składek na FGŚP (art. 9b ust. 1 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych).

• art. 104b ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

• art. 9b ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - Dz.U. Nr 158, poz. 1121; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 6, poz. 33

• art. 1 pkt 75, art. 18 i art. 40 pkt 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 6, poz. 33

Piotr Kostrzewa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »