| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Poszukiwanie elastycznych form zatrudnienia powoduje, że przedsiębiorcy chętniej niż na umowę o pracę zatrudniają osoby na podstawie umów cywilnoprawych – zlecenia i o dzieło. Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej zmniejsza koszty pracy. Jest to jedna z prawnie dopuszczalnych form zatrudnienia, ale umowa cywilnoprawna nie może zawierać elementów charakterystycznych dla umowy o pracę.

(?) Zawarliśmy umowę o dzieło z naszym pracownikiem od 1 marca 2009 r. Pracownik zobowiązał się opracować w ciągu 3 tygodni program komputerowy dla księgowości w naszej firmie. Za pracę otrzyma 7500 zł. Czy powinniśmy zgłosić pracownika dodatkowo do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z tytułu wykonywania umowy o dzieło?

Nie powinni Państwo dodatkowo zgłaszać do ubezpieczeń pracownika, który wykonuje umowę o dzieło. Jednak wynagrodzenie, które otrzyma po wykonaniu umowy, powinni Państwo doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Umowa o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że wynagrodzenie otrzymywane przez osobę świadczącą pracę na podstawie umowy o dzieło nie jest obciążone składkami ZUS, zarówno w części finansowanej przez ubezpieczonego, jak i płatnika składek.

Wyjątkowo składki od umowy o dzieło ma obowiązek naliczyć zlecający pracę na podstawie umowy o dzieło, jeżeli umowa została zawarta z pracodawcą lub praca jest wykonywana na rzecz pracodawcy. W tych przypadkach umowa jest traktowana jak umowa o pracę. Oznacza to, że powinni Państwo zsumować przychód osiągnięty przez pracownika z umowy o dzieło z wynagrodzeniem z umowy o pracę. Od łącznej sumy powinni Państwo naliczyć składki i wykazać je w imiennym raporcie miesięcznym - ZUS RCA składanym za pracownika. Natomiast nie powinni Państwo dodatkowo zgłaszać tego pracownika - wykonawcy dzieła do ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania umowy o dzieło.

• art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 2, ust. 2a, ust. 4a, ust. 4b, art. 13 pkt 2, art. 18 ust. 8, art. 18a ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 2 ust. 1 pkt 10, pkt 11, pkt 20 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, lit. c, lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Janusz Starzycki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »