| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Kiedy ubezpieczeniom podlegają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło

Poszukiwanie elastycznych form zatrudnienia powoduje, że przedsiębiorcy chętniej niż na umowę o pracę zatrudniają osoby na podstawie umów cywilnoprawych – zlecenia i o dzieło. Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej zmniejsza koszty pracy. Jest to jedna z prawnie dopuszczalnych form zatrudnienia, ale umowa cywilnoprawna nie może zawierać elementów charakterystycznych dla umowy o pracę.

(?) Zawarliśmy umowę o dzieło z naszym pracownikiem od 1 marca 2009 r. Pracownik zobowiązał się opracować w ciągu 3 tygodni program komputerowy dla księgowości w naszej firmie. Za pracę otrzyma 7500 zł. Czy powinniśmy zgłosić pracownika dodatkowo do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego z tytułu wykonywania umowy o dzieło?

Nie powinni Państwo dodatkowo zgłaszać do ubezpieczeń pracownika, który wykonuje umowę o dzieło. Jednak wynagrodzenie, które otrzyma po wykonaniu umowy, powinni Państwo doliczyć do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Umowa o dzieło nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że wynagrodzenie otrzymywane przez osobę świadczącą pracę na podstawie umowy o dzieło nie jest obciążone składkami ZUS, zarówno w części finansowanej przez ubezpieczonego, jak i płatnika składek.

Wyjątkowo składki od umowy o dzieło ma obowiązek naliczyć zlecający pracę na podstawie umowy o dzieło, jeżeli umowa została zawarta z pracodawcą lub praca jest wykonywana na rzecz pracodawcy. W tych przypadkach umowa jest traktowana jak umowa o pracę. Oznacza to, że powinni Państwo zsumować przychód osiągnięty przez pracownika z umowy o dzieło z wynagrodzeniem z umowy o pracę. Od łącznej sumy powinni Państwo naliczyć składki i wykazać je w imiennym raporcie miesięcznym - ZUS RCA składanym za pracownika. Natomiast nie powinni Państwo dodatkowo zgłaszać tego pracownika - wykonawcy dzieła do ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania umowy o dzieło.

• art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 2, ust. 2a, ust. 4a, ust. 4b, art. 13 pkt 2, art. 18 ust. 8, art. 18a ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 2 ust. 1 pkt 10, pkt 11, pkt 20 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, lit. c, lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Janusz Starzycki

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK