| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Składki przy działalności gospodarczej za granicą

Składki przy działalności gospodarczej za granicą

Mieszkam w strefie przygranicznej (z Niemcami). Pracuję w Polsce na 1/2 etatu. Obecnie chciałbym założyć swoją firmę w Niemczech. Czy w związku z tym będę musiał opłacać tam składki na ubezpieczenia społeczne, skoro w Polsce podlegam ubezpieczeniom pracowniczym?


Nie, nie będzie Pan musiał opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. W razie zbiegu pracy najemnej w jednym państwie należącym do Unii Europejskiej z działalnością wykonywaną na własny rachunek w innym kraju wspólnotowym obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne występuje tam, gdzie jest wykonywana praca najemna (rozporządzenie nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie - DzU WE L 149 z 5.07.1971 r.).

Oznacza to, że osoba, która wykonuje jednocześnie pracę najemną i pracę na własny rachunek na obszarze różnych państw Unii Europejskiej, podlega ustawodawstwu tego kraju, gdzie świadczy pracę najemną. Dlatego z tytułu działalności wykonywanej w Niemczech jest Pan objęty wyłącznie regulacjami prawnymi obowiązującymi w naszym kraju i to te przepisy określają, czy powinien Pan opłacać składki z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Z polskich przepisów wynika, że pracownik będący jednocześnie przedsiębiorcą podlega ubezpieczeniom społecznym wyłącznie z tytułu bycia pracownikiem, pod warunkiem że jego miesięczne wynagrodzenie jest co najmniej równe minimalnemu wynagrodzeniu za pracę - w 2009 r. jest to 1276 zł (art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.). W takim przypadku opłacanie składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia własnej firmy jest dobrowolne, co oznacza, że następuje na wniosek zainteresowanej osoby. Jeżeli natomiast wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia jest niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia, to należy obowiązkowo opłacać również składki ubezpieczeniowe z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Składki te również opłacane będą w Polsce.

Odpowiedziała Barbara Zabieglińska

reklama

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »