| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak ograniczyć koszty działania firmy bez redukcji zatrudnienia

Jak ograniczyć koszty działania firmy bez redukcji zatrudnienia

Przedsiębiorca borykający się z ograniczeniem zamówień nie musi od razu redukować zatrudnienia. Istnieje kilka sposobów, które pozwolą mu ograniczyć koszty bez konieczności zwalniania pracowników.


Pracodawca prowadzący niewielki zakład budowlany z powodu dużej liczby zleceń w 2007 roku przesunął urlopy wszystkim pracownikom. W kolejnym roku nie zostały one przez nich wykorzystane w pierwszym kwartale. Pod koniec roku liczba zleceń zmniejszyła się na tyle, że pracodawca w celu ograniczenia kosztów działalności postanowił udzielić wszystkim pracownikom zaległych urlopów na okres całego miesiąca. Czy może to zrobić bez ich zgody?

Tak. Urlopy powinny być udzielane przez pracodawcę zgodnie planem urlopów w tym roku kalendarzowym, w którym pracownicy uzyskali do nich prawo. Szczególne potrzeby pracodawcy mogły spowodować przesunięcie urlopów pracowników, powinien on jednak udzielić je pracownikom najpóźniej do końca pierwszego kwartału roku następnego. Niewywiązanie się z tego obowiązku spowodowało, że urlopy te stały się zaległe. Kodeks pracy nie zawiera przepisów umożliwiających pracodawcy przymusowe skierowanie pracowników na zaległy urlop wypoczynkowy. Sąd Najwyższy w wyroku z 24 stycznia 2006 r. (I PK 124/05, LEX nr 176539) zajął jednak stanowisko, iż pracodawca ma możliwość wysłania pracowników na zaległe urlopy nawet wtedy, gdy nie wyrażają na to zgody. Możliwość udzielenia przez pracodawcę urlopu bez zgody pracownika istnieje oczywiście nie tylko w pierwszym kwartale roku następnego po nabyciu prawa do urlopu, ale również w okresie późniejszym. W zasadzie bez znaczenia pozostaje przyczyna, dla której pracodawca zmusza pracowników do wykorzystania zaległego urlopu, dlatego może nią być oczywiście okresowy brak zleceń. Nie ma również przeszkód, aby pracodawca udzielił wszystkim pracownikom zaległego urlopu w tym samym czasie. Powszechnie akceptowany jest natomiast pogląd, zgodnie z którym niedopuszczalne jest przymusowe skierowanie pracowników do wykorzystania urlopu wypoczynkowego bieżącego w terminie innym niż uzgodniony zgodnie z procedurą obowiązującą u danego pracodawcy. Nie uzasadniają tego nawet trudności pracodawcy w pozyskaniu zleceń. Jeżeli problemy takie mają charakter sezonowy i możliwy do przewidzenia z wyprzedzeniem, pracodawca może uwzględnić tę okoliczność w planie urlopów lub przy indywidualnych uzgodnieniach z pracownikami.

PODSTAWA PRAWNA:

• Art. 161-168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).

Firma borykająca się z utratą płynności finansowej, aby zabezpieczyć zakup materiałów potrzebnych do produkcji, za zgodą związków zawodowych wynagrodzenia za październik wypłaciła w trzech ratach w listopadzie, zapowiadając jednocześnie, że wynagrodzenie za listopad wypłaci dopiero na początku stycznia. Regulamin wynagradzania przewidywał natomiast, że wynagrodzenie wypłacane będzie najpóźniej do końca danego miesiąca. Czy zgoda związków zawodowych pozwalała pracodawcy na opóźnienie przekazania pracownikom pensji?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Słomka

Doradca podatkowy nr wpisu 09900, prawnik, zatrudniona w Instytucie Studiów Podatkowych na stanowisku konsultanta podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK