| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Konsekwencje spóźnionej wypłaty wynagrodzenia

Konsekwencje spóźnionej wypłaty wynagrodzenia

Pracodawcy muszą pamiętać, że łamanie przepisów o terminowej wypłacie wynagrodzenia grozi surowymi sankcjami o charakterze publicznym, a pracownicy mogą skutecznie dochodzić swoich praw.

Przepisy Kodeksu cywilnego, stosowane w związku ze wspomnianym art. 300 k.p., dają pracownikowi jeszcze jedno uprawnienie. Otóż, oprócz odsetek pracownik, który wykaże, że poniósł szkodę wskutek nieterminowej zapłaty wynagrodzenia, spowodowanej okolicznościami, za które pracodawca ponosi odpowiedzialność, może dochodzić odszkodowania na zasadach przewidzianych w art. 471 k.c. (odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania). Roszczenie pracownika o wynagrodzenie ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od jego wymagalności (art. 291 § 1 k.p.).

Przykład

Regulamin wynagradzania obowiązujący u pracodawcy przewidywał termin wypłaty wynagrodzenia na 25. dzień miesiąca, za który się ono należało. Pracodawca, tłumacząc się trudną sytuacją, wypłacił pracownikom wynagrodzenie pomniejszone o 2/3 za lipiec i sierpień 2008 r. Terminy przedawnienia co do kwot stanowiących uzupełnienie wspomnianych wynagrodzeń, mijają - za lipiec - 26 lipca 2011 r., za sierpień - 26 sierpnia 2011 r. Nie ulegają bowiem sumowaniu i nie liczy się ich od łącznej kwoty zaległości, ale od każdej z nich oddzielnie.

Pewne uprawnienia w zakresie terminowości wypłat wynagrodzenia ma także Państwowa Inspekcja Pracy. Organy PIP w razie stwierdzenia naruszenia przepisów prawa pracy mogą nakazać pracodawcy wypłatę należnej płacy, a także innego świadczenia przysługującego pracownikowi. Nakazy w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu. Inspektor może ponadto w czasie kontroli nałożyć na pracodawcę mandat karny w wysokości 1000 zł, a w przypadku gdy sprawa trafi do sądu, mandat może wynieść 5000 zł.

Niewypłacenie wynagrodzenia w terminie oraz jego bezpodstawne obniżenie dają również możliwość pociągnięcia pracodawcy do odpowiedzialności z tytułu wykroczenia przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 1 pkt 1 k.p.) - grozi za to sankcja w postaci kary grzywny od 1000 do 30 tysięcy zł oraz odpowiedzialność karna na podstawie art. 218 § 1 k.k.

Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie całości wynagrodzenia, nie tylko ciężko narusza swój podstawowy obowiązek, ale czyni to z winy umyślnej, choćby z przyczyn niezawinionych nie uzyskał środków finansowych na wynagrodzenia (wyrok SN z 4 kwietnia 2000 r., I PKN 516/99). Takie postępowanie daje pracownikowi jeszcze jedno narzędzie nacisku na pracodawcę - podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia i żądania odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni (art. 55 § 11 k.p.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rycak

Doktor nauk prawnych, adwokat, w latach 2003-2016 sędzia orzekający m.in. w sądach pracy i ubezpieczeń społecznych w okręgu lubelskim, warszawskim i warszawsko-praskim. Posiada ponad 18-letnie doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych w sprawach z zakresu prawa pracy. W latach 1996-2006 asystent w Katedrze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, od 2009 r. wykładowca w uczelni Łazarskiego w Warszawie, prelegent na wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych, wykładowca i kierownik podyplomowych studiów "Prawo sądowe dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych" oraz studiów "Prawo podatkowe" w Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Autor i redaktor naukowy kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa pracy oraz sporów sądowych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z zakresu prawa pracy, procedury sądowej, kosztów sądowych i ustroju sądów powszechnych dla sędziów, radców prawnych, dyrektorów sądów, pracowników sądów, aplikantów adwokackich, aplikantów radcowskich, asystentów sędziów i referendarzy sądowych oraz szefów działów kadr i HR.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK