| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Choroba pracownika zwiększa koszty firmy

Choroba pracownika zwiększa koszty firmy

Długotrwałe zwolnienie lekarskie pracownika uzasadnia stosowanie ryczałtowo ustalonych podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych.


Ryczałt może być naliczony zawsze, gdy pracodawca poniósł w odniesieniu do pracownika którykolwiek z kosztów wymienionych w par. 4 rozporządzenia w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Długotrwałe zwolnienie lekarskie pozwala zaś przyjąć, że pracodawca poniósł koszt zwiększonej absencji chorobowej.

Ryczałt jest sumą składek wymienionych w art. 25a ust. 2-4 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i składnika wymierzanego najniższym wynagrodzeniem i jest ustalany w pełnej kwocie. Jeżeli wobec pracownika stosuje się art. 16 ustawy, to ryczałty począwszy od ryczałtu za październik 2008 r. należy pomniejszyć o 12,5 proc. najniższego wynagrodzenia. Jak obliczyć ryczałt, pokażemy na przykładzie.

Pracownik o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności jest zatrudniony w zakładzie pracy chronionej na 0,75 etatu. Przez cały miesiąc był na zwolnieniu lekarskim (nie naliczono mu składek na ubezpieczenia społeczne), ponadto do 10 października włącznie stosowano art. 16 ustawy. W takiej sytuacji ryczałt wyniesie 453,66 zł, tj. 0 + (0,75 x 936 x 0,7) - (0,125 x 936 x 10/31).

Pracownikowi nie naliczono składek, więc składnik równy składkom określonym w art. 25a ust. 3 ustawy wyniesie 0. Składnik wymierzany najniższym wynagrodzeniem należy ustalić mnożąc wymiar czasu pracy z umowy o pracę (0,75) przez najniższe wynagrodzenie z ubiegłego roku (936) oraz przez mnożnik rodzaju i stopnia niepełnosprawności oraz typu pracodawcy (0,7, tj. 0,7 x 1). Na tę wielkość nie ma wpływu przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim, ponieważ nie zależy ona od faktycznego okresu świadczenia pracy, a od pozostawania w zatrudnieniu. Tymczasem okoliczność pozostawania na zwolnieniu lekarskim nie wpływa na zaliczanie osoby niepełnosprawnej do stanu zatrudnienia.

Ponadto, w związku z zastosowaniem przez kilka dni przepisu art. 16 ustawy do pracownika, ryczałt należało pomniejszyć o kwotę odzwierciedlającą długość okresu, w którym były spełnione warunki określone w par. 5 ust. 4a rozporządzenia, czyli pracownik miał odpowiedni stopień niepełnosprawności i stosowano wobec niego art. 16 (tj. 0,125 x 936 x 10/31).

LUIZA KLIMKIEWICZ

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Par. 4 i 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą i rolniczą (Dz.U. nr 240, poz. 1756 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK