| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, gdy kończy się okres korzystania z ulgi w opłacaniu składek

Prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą mogą płacić składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy - 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - tylko przez dwa lata. Po upływie tego okresu muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń i ponownie do nich zgłosić oraz opłacać składki w wyższej wysokości.

Od 15 kwietnia 2006 r. opłacam składki od niższej podstawy wymiaru. Kiedy utracę prawo do tej ulgi? Niektórzy twierdzą, że 15 kwietnia 2008 r., a inni, że 1 maja. Czy będę musiał załatwić jakieś formalności w ZUS? Zaznaczam, iż od roku opłacam tylko składki i nie składam deklaracji.

Tak

Po upływie 24 miesięcy kalendarzowych prowadzący działalność musi wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego składając formularz ZUS ZWUA z kodem 05 70 XX i ponownie zgłosić się do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z kodem tytułu do ubezpieczeń 05 10 XX. Konieczne też będzie złożenie deklaracji rozliczeniowej za maj 2008 r.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru przysługuje osobie prowadzącej działalność gospodarczą przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe od rozpoczęcia działalności gospodarczej. W związku z tym przedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu, utraci prawo do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru za okres od 1 maja 2008 r.

Przy obliczaniu okresu 24 miesięcy kalendarzowych bierze się pod uwagę tylko i wyłącznie pełne miesiące kalendarzowe. Oznacza to, że osoba prowadząca działalność, która rozpoczęła jej wykonywanie 15 kwietnia 2006 r., prawo do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru składek utraci 1 maja 2008 r. Tym samym za okres od 1 maja składki na ubezpieczenia społeczne będzie już musiała opłacać od zadeklarowanej kwoty nie niższej jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.

Z uwagi na powyższe powinien pan złożyć formularz ZUS ZWUA i wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych (do których był pan zgłoszony) i ubezpieczenia zdrowotnego wpisując w pole data ustania obowiązku ubezpieczeń 1 maja 2008 r. Następnie należy złożyć formularz ZUS ZUA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 05 10 XX) i z działalności zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wpisując w pole data powstania obowiązku ubezpieczeń 1 maja 2008 r.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która opłaca składki wyłącznie za siebie, zwolniona jest z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej za kolejny miesiąc, jeżeli w ostatnio złożonej deklaracji jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zadeklarowała minimalną podstawę wymiaru składek - w analizowanej sytuacji 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, a na ubezpieczenie zdrowotne - 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Prowadzący działalność zwolniony jest obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejny miesiąc także wówczas, gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego spowodowana jest wyłącznie zmianą minimalnego lub przeciętnego wynagrodzenia.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK