REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w okresie niezdolności do pracy przedsiębiorca może podpisywać dokumenty związane z działalnością firmy

Piotr Matwiejczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę małą firmę, w której zatrudniam 20 osób. Co prawda, obsługę księgową prowadzi wyspecjalizowana firma, ale listy płac zawsze podpisuję osobiście. Czy w czasie zwolnienia lekarskiego mogę podpisywać takie listy?

RADA

REKLAMA

W Pańskim przypadku należy uznać, że w okresie zwolnienia lekarskiego może Pan podpisywać dokumenty związane z działalnością własnej firmy.

UZASADNIENIE

Zwolnienie lekarskie jest przeznaczone na powrót przez ubezpieczonego do zdrowia. W związku z tym w okresie objętym zwolnieniem lekarskim ubezpieczony nie może pracować, przy czym nie ma znaczenia, czy praca wykonywana w okresie zwolnienia ma wpływ na stan zdrowia chorego (może przedłużyć okres, przez który będzie niezdolny do pracy).

REKLAMA

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 12 listopada 2002 r. (III AUa 3189/01) nawet dokonanie adnotacji przez lekarza wystawiającego zwolnienie, że w okresie choroby pacjent może chodzić, nie usprawiedliwia wykonywania pracy. Zapis ten upoważnia jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. zrobienia zakupów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. W Pańskim przypadku kontrolę wykorzystania zwolnienia lekarskiego może przeprowadzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jednak w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą przedstawione wyżej ogólne zasady korzystania ze zwolnienia lekarskiego ulegają pewnej modyfikacji z uwagi na funkcję, jaką w organizacji przedsiębiorstwa może pełnić taka osoba.

REKLAMA

W orzecznictwie sądowym przeważa stanowisko, że należy odróżnić pracę zarobkową wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej od formalnoprawnych czynności, do jakich ubezpieczony jest zobowiązany z tytułu sprawowania funkcji pracodawcy. Fakt podpisania dokumentów finansowych, które zostały sporządzone przez inną osobę, nie jest wykonywaniem pracy w ramach dotychczasowej działalności gospodarczej. Tym samym takie działanie nie stanowi podstawy do pozbawienia zasiłku chorobowego.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą zostanie pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego w przypadku, gdy w okresie objętym zwolnieniem prowadzi działalność zarobkową, która wynika z rodzaju prowadzonej działalności - np. osoba prowadząca zakład stolarski będzie pracowała bezpośrednio przy wykonywaniu mebli. Do działań powodujących utratę prawa do zasiłku zalicza się również sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad pracownikami w miejscu pracy czy wydawanie im poleceń i dyspozycji na terenie zakładu pracy.

Należy stwierdzić, że przebywanie na zwolnieniu lekarskim przedsiębiorcy nie może oznaczać zakazu wykonywania jakichkolwiek działań związanych z prowadzeniem firmy. Jeżeli pracodawca nie upoważniłby uprzednio kogoś do działania w swoim imieniu, zaprzestanie prowadzenia działalności oznaczałoby konieczność likwidacji zakładu pracy i zwolnienia pracowników z dniem rozpoczęcia choroby. Nie można jednak uznać, że wywołanie takich następstw byłoby zamiarem ustawodawcy.

Mając powyższe na uwadze, przebywając na zwolnieniu lekarskim może Pan podpisywać listy płac.

• art. 17 ust. 1, art. 68 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Przy stosowaniu art. 17 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636 ze zm.) należy odróżnić „pracę zarobkową” wykonywaną jednoosobowo w ramach działalności gospodarczej od formalnoprawnych czynności, do jakich jest zobowiązany ubezpieczony jako pracodawca. (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 października 2003 r., II UK 76/03, OSNP z 2004 r. nr 14, poz. 247)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA