| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną refundację

Niepełnosprawni przedsiębiorcy dostaną refundację

29 lutego 2008 r. mija termin składania wniosków do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o refundację składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców będących osobami niepełnosprawnymi.

Warunkiem uzyskania refundacji jest złożenie wniosku Wn-U(I) stanowiącego załącznik do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych, z którego wynika kwota refundacji do wypłaty oraz informacji INF-U-G określającej sposób ustalenia tej kwoty.

Refundacja przysługuje tylko za tę część okresu sprawozdawczego (miesiąca prowadzenia działalności), w której przedsiębiorca był niepełnosprawny. Przedsiębiorca otrzyma taką część z wykazanej w DRA kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, która będzie odpowiadać okresowi spełniania tych warunków.

Wykazywany w poz. 13 INF-U-G okres to pełen okres prowadzenia działalności (np. niezależnie od okresów choroby). Okresy z poz. 14-17 to okresy niepełnosprawności przypadające na okres prowadzenia działalności. Gdy przedsiębiorca dysponuje stosownym orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność w rozumieniu ustawy, z którego nie wynika jednak w pewnym okresie stopień niepełnosprawności, liczbę dni niepełnosprawności bez określonego stopnia niepełnosprawności należy uwzględnić w poz. 14 i dodać do sumy poz. 15-17.

Aby uzyskać należną kwotę, iloraz poz. 14 i 13 musimy pomnożyć przez sumę poz. 19 i 20 (składki z DRA niesfinansowane ze środków publicznych i nieprzekraczające kwoty składek naliczonych od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia). W styczniu podlegająca refundacji kwota składki na ubezpieczenie emerytalne wyniosła 316,62 zł, a na ubezpieczenie rentowe - 97,32 zł. Jeżeli przez cały styczeń przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą i był niepełnosprawny, to refundacja wyniesie 413,94, tj. (316,62 + 97,32) x 31/31. Jeżeli prowadził działalność przez 31 dni, z czego 26 dni był niepełnosprawny (w tym 20 w lekkim stopniu, a sześć bez określenia stopnia niepełnosprawności), refundacja wyniesie 347,18 zł, tj. (316,62 + 97,32) x 26/31.

Refundacja stanowi dla przedsiębiorcy pomoc de minimis udzielaną zgodnie z rozporządzeniami KE nr 1998/2006 albo 875/2007, tj. przedsiębiorcy niebędącemu w trudnej sytuacji finansowej, który w latach 2006-2008 r. nie uzyskał pomocy de minimis (poświadczonej zaświadczeniami wydawanymi przez organ udzielający pomocy) ogółem przekraczającej wraz z wnioskowaną refundacją kwotę 200 tys. euro (lub 100 tys. euro dla przedsiębiorców sektora transportu, a 30 tys. euro dla działających w sektorze rybołówstwa).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jurczyk

Pasjonat motoryzacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK