| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia

Jednym z podstawowych uprawnień każdego pracownika jest prawo do terminowego i prawidłowo ustalonego wynagrodzenia za pracę. Pracodawca naruszający to uprawnienie musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami takiego postępowania.


Niejednokrotnie pracodawcy naruszają obowiązek wypłaty pracownikom wynagrodzenia w ustalonym terminie. W takiej sytuacji muszą się oni liczyć z poważnymi konsekwencjami. Opóźnienie to może spowodować konieczność wypłaty odsetek od zaległej pensji, a nawet w niektórych przypadkach odszkodowania z tytułu rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia. Ponadto przy nieterminowej wypłacie należy zwrócić również szczególną uwagę na sposób naliczania takiego wynagrodzenia oraz zastanowić się nad konsekwencjami w rozliczeniach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku niewypłacenia w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę pracownik może żądać od pracodawcy odsetek ustawowych nawet wtedy, gdy nie poniósł z tego powodu żadnej szkody, a opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności (wyrok SN z 26 lutego 1975 r., I PR 31/75, OSNC 1975/12/176).

Odsetki z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia za pracę przysługują pracownikowi także w części, od której pracodawca odprowadził składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (uchwała SN z 19 września 2002 r., III PZP 18/02, OSNP 2003/9/214). Odsetki te ustala się zatem od kwoty wynagrodzenia brutto, tj. z uwzględnieniem tej części wynagrodzenia, która podlegała odprowadzeniu na poczet należnych od pracownika składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jeżeli jednak pracodawca przekazuje w obowiązującym terminie do urzędu skarbowego i ZUS potrącone z pensji składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, wówczas należne pracownikowi odsetki od niewypłaconego w terminie wynagrodzenia za pracę przysługują jedynie od kwoty netto.

Odsetki od zaległych wynagrodzeń korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i wynoszą obecnie 11,5%. Jeżeli jednak w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy zostały zawarte zapisy określające odsetki w wysokości wyższej od ustawowej, pracodawca ma obowiązek stosować te odsetki, które wynikają z przepisów obowiązujących w jego zakładzie pracy.

Jeżeli pracodawca wielokrotnie nie wypłaca w terminie wynagrodzenia, pracownik może to potraktować jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracodawcy i z tego powodu rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia (art. 55 § 11 k.p.). Przysługuje mu wówczas odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeśli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nina Sosińska

Rozwojem zawodowym zajmuję się już od 35 lat. Jestem nauczycielem, trenerem, coachem, facylitatorem i konsultantem. W 2004 roku otrzymałam zaszczytny tytuł laureatki konkursu „Dyrektor Personalny Roku 2004”. W roku 2006 wygrałam konkurs „Najlepsza Strategia HR” ogłoszony na konferencji Kadry. W 2006 roku założyłam więc własną firmę: HR High Touch. Od tego czasu pomagam konsultantom, trenerom, coachom i mentorom w planowaniu oraz w realizacji projektów rozwoju zawodowego poprzez dostarczanie im najbardziej rzetelnych i wszechstronnych narzędzi i rozwiązań. Uczę, jak je stosować. W mojej pracy stosuję najbardziej rzetelne i uniwersalne międzynarodowe narzędzia: • System Facet5 • Platforma Neurozmiany Momentor • Rozwiązania on-line służące zbieraniu opinii i ocen metodą 360 stopni oraz NeuroView (ocena poziomu zaufania w zespole metodą 180 stopni) Jestem autorką dwóch książek: „Magia Rozwoju Talentów” i „Magia Motywacji”. “Magia Rozwoju Talentów” została wyróżniona przez czytelników jako jedna z tych książek, które miały największy wpływ na ich rozwój zawodowy:

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK