| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czas pracy w 2008 r.

Czas pracy w 2008 r.

Każdy pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy będzie zobowiązany w 2008 r. do przepracowania 252 dni roboczych.

Pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencją czasu pracy przede wszystkim do celów prawidłowego ustalenia wysokości wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Ewidencję czasu pracy prowadzi się na podstawie okresów rozliczeniowych. Okres rozliczeniowy służy ustaleniu wymiaru czasu pracy, czyli liczby godzin przypadających do przepracowania w tym okresie, a także rozplanowaniu tego czasu w harmonogramie pracy oraz obliczeniu, czy nie nastąpiło przekroczenie średniotygodniowej normy pracy. Okres rozliczeniowy to nic innego jak przyjęty przez pracodawcę przedział czasowy, w którym następuje rozliczenie czasu pracy. Należy wskazać, że przepisy Kodeksu pracy przewidują maksymalne okresy rozliczeniowe w odniesieniu do poszczególnych systemów czasu pracy. Oznacza to, że mogą być stosowane krótsze okresy rozliczeniowe. Najczęściej stosowane okresy rozliczeniowe to: okres rozliczeniowy nieprzekraczający 4 miesięcy m.in. w podstawowym czy w zadaniowym systemie czasu pracy, nieprzekraczający miesiąca, m.in. w ramach równoważnego systemy czasu pracy, systemu pracy weekendowej czy systemu skróconego tygodnia pracy oraz przy pilnowaniu lub ochronie mienia.

Praktyka jednak wskazuje, że dłuższy okres rozliczeniowy daje pracodawcy większą elastyczność w planowaniu i rozliczaniu czasu pracy poszczególnych pracowników.

Należy również zwrócić uwagę, że w każdym systemie czasu pracy, jeżeli przewiduje on rozkład czasu pracy obejmujący pracę w niedziele i święta, pracownikom trzeba zapewnić łączną liczbę dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadającą co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy przypadającym w tym okresie.

Marcin Nowak

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie367.20 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK