| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Osoby ubezpieczone z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracujące przy prowadzeniu tej działalności, urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym po spełnieniu określonych w ustawie warunków.

WAŻNE!

Do przyznania wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach nie wymaga się, aby ostatnim ubezpieczeniem było ubezpieczenie pracownicze.

Dodatkowy warunek to nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenie wniosku o przekazanie składek zgromadzonych w ofe, za pośrednictwem ZUS, na konto budżetu państwa.

Może Pani wystąpić z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę, ponieważ ukończyła Pani 55 lat, ma co najmniej 20-letni okres ubezpieczenia, w tym ponad 15 lat pracy w szczególnych warunkach i nie przystąpiła Pani do ofe.

(?) Prowadzę sprawy kadrowo-księgowe pracowników zatrudnionych w cyrku. Większość występujących tu artystów (cyrkowców) jest ubezpieczona z tytułu prowadzenia działalności artystycznej. Kiedy taka osoba nabywa uprawnienia do wcześniejszej emerytury?

„Cyrkowiec” to zbyt ogólne stwierdzenie. Do ustalenia uprawnień emerytalnych ważny jest rodzaj działalności prowadzonej przez osobę występującą w cyrku. Osoba prowadząca działalność twórczą lub artystyczną, urodzona po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., aby uzyskać uprawnienia do wcześniejszej emerytury, musi udowodnić nie później niż do 31 grudnia 2008 r. co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych w przypadku kobiety i 25 lat tych okresów w przypadku mężczyzny, w tym co najmniej 15 lat działalności twórczej lub artystycznej. Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje, jeżeli osoba ta nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego albo jeżeli złoży wniosek o przekazanie składek zgromadzonych w ofe na konto budżetu państwa.

Jednak to, w jakim wieku ubezpieczony będzie mógł nabyć takie uprawnienia, jest uzależnione właśnie od rodzaju prowadzonej działalności. Wiek ten jest różny nie tylko dla kobiet i mężczyzn, ale również ze względu na charakter wykonywanej pracy i wynosi:

• dla tancerza, akrobaty, gimnastyka, ekwilibrysty, kaskadera - 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn,

• solisty wokalisty, muzyka grającego na instrumentach dętych, tresera zwierząt drapieżnych - 45 lat dla kobiet i 50 lat dla mężczyzn,

• artysty chóru, żonglera, komika cyrkowego, aktora teatru lalek - 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn,

• aktorki, dyrygentki - 55 lat,

• muzyka grającego na instrumentach smyczkowych, perkusyjnych oraz klawiszowych, operatora obrazu filmowego, fotografika - 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK