| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pokrycie przez pracodawcę kosztów kursu pracowników

Pokrycie przez pracodawcę kosztów kursu pracowników

Zamierzam kilku moich nowych pracowników skierować na naukę w celu uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. Chcę również pokryć tym pracownikom koszty takiej nauki. Które z nich będą zwolnione z oskładkowania? Czy wybór formy kształcenia (kurs albo kurs zawodowy) będzie miał wpływ na zwolnienie od składek ZUS?


Kurs i kurs zawodowy są obok seminarium i praktyki zawodowej pozaszkolnymi formami kształcenia umożliwiającymi uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz.U. Nr 31, poz. 216) uznają za kurs pozaszkolną formę kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 30 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności lub kwalifikacji zawodowych, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia. Z kolei kursem zawodowym według powyższego rozporządzenia jest kurs, którego program nauczania obejmuje usystematyzowane treści nauczania wybrane z programu nauczania dla zawodu dopuszczonego do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Wyniki kursu zawodowego są zaliczane przy podejmowaniu nauki w szkole dla dorosłych prowadzącej kształcenie zawodowe.

Paragraf 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 z późn.zm.) stanowi, że pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, jeśli umowa zawarta między nim i zakładem pracy nie stanowi inaczej:

- zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu oraz urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz

- zwolnienie z części dnia pracy w wymiarze określonym w § 10 tego rozporządzenia, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Należy zauważyć, że pracownik podnoszący kwalifikacje w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy, który nie podejmie lub przerwie naukę bez uzasadnionych przyczyn, jest obowiązany - na wniosek zakładu pracy - zwrócić część lub całość kosztów uczestnictwa w szkoleniu.

Pewne koszty kursu pracowników pokryte przez Panią (pracodawcę) będą wolne od składek ZUS. Kosztami tymi będą koszty uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu pracownika podnoszącego swoje kwalifikacje zawodowe. Natomiast zwolnienie z oskładkowania nie będzie obejmowało udzielonego płatnego urlopu szkoleniowego na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienia z części dnia pracy (według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy). Przy zwolnieniu od składek ZUS bez znaczenia jest, czy pracownicy zostaną skierowani na kurs albo kurs zawodowy.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ELPIGAZ

ELPIGAZ jest czołowym producentem i dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla motoryzacji w zakresie gazowych układów zasilania pojazdów, zbiorników LPG i ciśnieniowych zbiorników powietrza.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »