| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Pokrycie przez pracodawcę kosztów kursu pracowników

Pokrycie przez pracodawcę kosztów kursu pracowników

Zamierzam kilku moich nowych pracowników skierować na naukę w celu uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. Chcę również pokryć tym pracownikom koszty takiej nauki. Które z nich będą zwolnione z oskładkowania? Czy wybór formy kształcenia (kurs albo kurs zawodowy) będzie miał wpływ na zwolnienie od składek ZUS?


Kurs i kurs zawodowy są obok seminarium i praktyki zawodowej pozaszkolnymi formami kształcenia umożliwiającymi uzyskiwanie i uzupełnianie przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz.U. Nr 31, poz. 216) uznają za kurs pozaszkolną formę kształcenia o czasie trwania nie krótszym niż 30 godzin zajęć edukacyjnych, której ukończenie umożliwia uzyskanie lub uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności lub kwalifikacji zawodowych, realizowaną zgodnie z programem nauczania przyjętym przez organizatora kształcenia. Z kolei kursem zawodowym według powyższego rozporządzenia jest kurs, którego program nauczania obejmuje usystematyzowane treści nauczania wybrane z programu nauczania dla zawodu dopuszczonego do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Wyniki kursu zawodowego są zaliczane przy podejmowaniu nauki w szkole dla dorosłych prowadzącej kształcenie zawodowe.

Paragraf 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 z późn.zm.) stanowi, że pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, jeśli umowa zawarta między nim i zakładem pracy nie stanowi inaczej:

- zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu oraz urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz

- zwolnienie z części dnia pracy w wymiarze określonym w § 10 tego rozporządzenia, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Należy zauważyć, że pracownik podnoszący kwalifikacje w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy, który nie podejmie lub przerwie naukę bez uzasadnionych przyczyn, jest obowiązany - na wniosek zakładu pracy - zwrócić część lub całość kosztów uczestnictwa w szkoleniu.

Pewne koszty kursu pracowników pokryte przez Panią (pracodawcę) będą wolne od składek ZUS. Kosztami tymi będą koszty uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu pracownika podnoszącego swoje kwalifikacje zawodowe. Natomiast zwolnienie z oskładkowania nie będzie obejmowało udzielonego płatnego urlopu szkoleniowego na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienia z części dnia pracy (według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy). Przy zwolnieniu od składek ZUS bez znaczenia jest, czy pracownicy zostaną skierowani na kurs albo kurs zawodowy.

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Monitor prawa pracy i ubezpieczeń189.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »