| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Obowiązki pracodawcy przyjmującego stażystę

Obowiązki pracodawcy przyjmującego stażystę

Planuję przyjąć do firmy stażystę, gdyż słyszałam, że jest to dość korzystne dla pracodawcy. Chciałabym jednak wiedzieć, jakie obowiązki wiążą się z zatrudnieniem takiej osoby?Faktycznie pracodawcy dość często korzystają z tej formy aktywizacji, gdyż przyjęcie na staż zawodowy osoby bezrobotnej, zarejestrowanej w urzędzie pracy nie generuje dla firmy praktycznie żadnych kosztów. Jednak pracodawca korzystający z pracy stażysty musi również pamiętać o ciążących na nim obowiązkach.

 


Staż jest nabywaniem przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą (art. 2 ust. 1 pkt 34 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.). Przy czym stażystą może zostać jedynie bezrobotny do ukończenia 25. roku życia, jak też bezrobotny, który w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej nie ukończył 27. roku życia. Maksymalna długość stażu, na który kierowany jest taki bezrobotny, wynosi 12 miesięcy (art. 53 ust. 1 i 2 ustawy).

 


Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej między pracodawcą a starostą według programu określonego w umowie. Przy ustalaniu programu powinny być uwzględnione predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego. Przy czym zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy (DzU nr 185, poz. 1912 ze zm.) to pracodawca planujący przyjąć bezrobotnego stażystę składa do właściwego starosty wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu.

 


Bezrobotnemu w okresie odbywania stażu w miejscu pracy przysługuje stypendium w wysokości zasiłku dla bezrobotnych, ale wypłacane w całości przez starostę. Pracodawca płaci jedynie za szkolenie bhp i przeciwpożarowe w zakresie wynikającym z pracy, którą ma wykonywać stażysta, oraz ewentualnie za odzież i obuwie robocze, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem wykonywanej pracy.

 


Ponadto zgodnie z § 7 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia do zakresu obowiązków pracodawcy należy:

 

• zapoznanie bezrobotnego z programem stażu lub przygotowania zawodowego,

 

• zapoznanie bezrobotnego z jego obowiązkami oraz uprawnieniami,

 

• zapewnienie bezrobotnemu profilaktycznej ochrony zdrowia w zakresie przewidzianym dla pracowników,

 

• przeszkolenie bezrobotnego na zasadach przewidzianych dla pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych oraz zapoznanie go z obowiązującym regulaminem pracy,

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK