REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa na czas wykonania określonej pracy

Alicja Fal
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę niewielką firmę budowlaną. Ostatnio otrzymałem kilka dodatkowych zleceń, w związku z czym przydałoby mi się dwóch nowych pracowników. Zastanawiam się nad umową na czas wykonania określonej pracy. Czy taka umowa byłaby korzystna? Ile razy mogę zawierać tego typu umowę z tym samym pracownikiem?


REKLAMA

Umowa na czas wykonania określonej pracy zawierana jest najczęściej w sytuacji, gdy strony nie są w stanie określić czasu wykonania danej pracy. Ten typ umowy ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Nie ma ograniczeń co do liczby zawieranych umów na czas wykonania określonej pracy z tym samym pracownikiem.


Umowa na czas wykonania określonej pracy jest jedną z rodzajów umów o pracę, które wymienia art. 25 § 1 k.p. Umowa ta ma zwykle zastosowanie, gdy nie można z góry ustalić czasu jej trwania, a strony nie decydują się na zawarcie umowy na czas nieokreślony. Powinna zostać sporządzona na piśmie w dwóch egzemplarzach - jedna dla pracownika, drugą zaś należy załączyć do akt osobowych.

REKLAMA


Istotną kwestią przy tego typu umowie jest wyraźne określenie pracy, na czas której umowa jest zawierana. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego pojęcie „określonej pracy” przy umowach na czas jej wykonania oznacza zindywidualizowane zadanie robocze mieszczące się w zakresie rodzajowo określonych czynności. Treść zadania roboczego pozostaje przedmiotem polecenia pracodawcy, choć jego wykonanie jest nie tylko celem umowy, ale pełni zarazem funkcję zdarzenia kończącego stosunek pracy, czego pracownik musi być świadomy i wyrazić na to zgodę (wyrok SN z 15 listopada 2001 r., II UKN 627/00, OSNP/2003//16/385). Ponieważ nie ma tu możliwości podania konkretnej daty zakończenia umowy, należy w miarę możliwości precyzyjnie wskazać przyszłe zdarzenie, które spowoduje wygaśnięcie zatrudnienia. W przypadku braku możliwości ustalenia terminu końcowego umowy, może ona zostać uznana za zawartą bezterminowo.


Niewątpliwą zaletą umowy zawieranej na czas wykonania określonej pracy jest jej automatyczne rozwiązanie się po zakończeniu projektu, w celu realizacji którego została zawarta. Ponadto do umowy tej nie ma zastosowania zasada kontynuacji zatrudnienia, o której mowa w art. 251 k.p. Może być zawierana dowolną liczbę razy z tym samym pracownikiem i nie przekształca się w umowę na czas nieokreślony.


Natomiast wadą umowy na czas wykonania określonej pracy jest brak możliwości rozwiązania jej w terminie wcześniejszym za wypowiedzeniem. Nie może znaleźć się w niej klauzula dopuszczająca taką ewentualność. Wynika to z istoty tej umowy, która rozwiązuje się z chwilą wykonania określonej pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Należy jednak zaznaczyć, że wyjątkowo umowa tego typu może rozwiązać się przed terminem wykonania określonej pracy. Będzie to miało miejsce w przypadku upadłości bądź likwidacji pracodawcy. Wówczas to każda ze stron może rozwiązać umowę za dwutygodniowym wypowiedzeniem (art. 411 § 2 k.p.).

REKLAMA


Ponadto możliwe jest rozwiązanie umowy na czas wykonania określonej pracy w trybie natychmiastowym bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 k.p.), jak również z przyczyn przez niego niezawinionych (art. 53 § 1 k.p.). Umowę może rozwiązać niezwłocznie także pracownik z winy pracodawcy (art. 55 § 11 k.p.).


Warto również wspomnieć, że umowa zawarta na czas wykonania określonej pracy może zostać rozwiązana w każdym momencie jej trwania na mocy porozumienia stron. Ten tryb rozwiązywania umów o pracę nie przewiduje bowiem żadnych ograniczeń.


Reasumując, pracodawca musi samodzielnie ocenić, czy ten rodzaj umowy o pracę będzie korzystny w jego przypadku.


Odpowiedziała Alicja Fal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA