| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zatrudniamy nowego pracownika

Zatrudniamy nowego pracownika

Zanim pracodawca podejmie decyzję o zatrudnieniu danej osoby w swojej firmie, chce sprawdzić jej przydatność do pracy. Służy temu umowa na okres próbny.


Umowa na okres próbny pozwala pracodawcy poznać umiejętności i zaangażowanie w pracę kandydata na pracownika, a przyszłemu pracownikowi warunki pracy w danej firmie. Na tej podstawie obie strony mogą zdecydować o losach dalszej współpracy. Zawarcie umowy na okres próbny nie jest jednak obowiązkowe.


Umowę o pracę na okres próbny można zawrzeć maksymalnie na 3 miesiące (art. 25 k.p.).


W ramach tego okresu strony mogą dowolnie ukształtować jej długość. Natomiast nie jest dopuszczalne ponawianie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem. Byłoby to sprzeczne z celem tej umowy, którym jest sprawdzenie przydatności zawodowej pracownika.


Umowa na okres próbny, jak każda inna umowa o pracę, powinna zostać zawarta na piśmie i określać jej strony i rodzaj, datę zawarcia oraz warunki pracy i płacy (rodzaj pracy, miejsce wykonywania, wynagrodzenie, wymiar czasu pracy i termin rozpoczęcia pracy). W okresie próbnym pracownik z reguły zarabia mniej niż inni pracownicy. Jednak w każdym przypadku wynagrodzenie powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także powinno uwzględniać jakość i ilość świadczonej pracy (art. 78 k.p.).


Prawo do wcześniejszego wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny przysługuje obu stronom stosunku pracy. Jeżeli więc wzajemna współpraca rozczarowała pracodawcę lub pracownika, każdy z nich może wypowiedzieć umowę. W takim przypadku rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia są krótkie i zależą od długości umowy na okres próbny.

Wynoszą one:

- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.


Pracodawca nie musi podawać przyczyny wypowiedzenia umowy na okres próbny oraz konsultować wypowiedzenia z zakładową organizacją związkową.


Zawieranie kilku umów na okres próbny z tym samym pracownikiem dopuszczalne jest tylko w określonych sytuacjach. Z pracownikiem można podpisać kilka takich umów, jeżeli łącznie nie przekraczają dopuszczalnych 3 miesięcy. W takim przypadku, przy ustaleniu w umowie okresu próbnego krótszego niż ustawowy, można zawrzeć kolejne umowy aż do wyczerpania górnej ustawowej granicy tego okresu.


Kilkakrotne zawarcie umowy na okres próbny przez pracodawcę z tym samym pracownikiem jest jednak dopuszczalne tylko, „gdy wiąże się to z zatrudnieniem ponownym pracownika na innym stanowisku lub przy innych czynnościach” i nie zmierza w oczywisty sposób do obejścia przepisów prawa. Samo przyuczenie do nowego stanowiska nie uzasadnia, zdaniem Sądu Najwyższego, zawarcia kolejnej umowy na okres próbny.


W wyroku z 26 sierpnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 215/99, OSNP 2000/24/890) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, zgodnie z którym ustalenie, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę.


Magdalena Kasprzak

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK