| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Zatrudniamy nowego pracownika

Zatrudniamy nowego pracownika

Zanim pracodawca podejmie decyzję o zatrudnieniu danej osoby w swojej firmie, chce sprawdzić jej przydatność do pracy. Służy temu umowa na okres próbny.


Umowa na okres próbny pozwala pracodawcy poznać umiejętności i zaangażowanie w pracę kandydata na pracownika, a przyszłemu pracownikowi warunki pracy w danej firmie. Na tej podstawie obie strony mogą zdecydować o losach dalszej współpracy. Zawarcie umowy na okres próbny nie jest jednak obowiązkowe.


Umowę o pracę na okres próbny można zawrzeć maksymalnie na 3 miesiące (art. 25 k.p.).


W ramach tego okresu strony mogą dowolnie ukształtować jej długość. Natomiast nie jest dopuszczalne ponawianie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem. Byłoby to sprzeczne z celem tej umowy, którym jest sprawdzenie przydatności zawodowej pracownika.


Umowa na okres próbny, jak każda inna umowa o pracę, powinna zostać zawarta na piśmie i określać jej strony i rodzaj, datę zawarcia oraz warunki pracy i płacy (rodzaj pracy, miejsce wykonywania, wynagrodzenie, wymiar czasu pracy i termin rozpoczęcia pracy). W okresie próbnym pracownik z reguły zarabia mniej niż inni pracownicy. Jednak w każdym przypadku wynagrodzenie powinno być tak ustalone, aby odpowiadało rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także powinno uwzględniać jakość i ilość świadczonej pracy (art. 78 k.p.).


Prawo do wcześniejszego wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny przysługuje obu stronom stosunku pracy. Jeżeli więc wzajemna współpraca rozczarowała pracodawcę lub pracownika, każdy z nich może wypowiedzieć umowę. W takim przypadku rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Okresy wypowiedzenia są krótkie i zależą od długości umowy na okres próbny.

Wynoszą one:

- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.


Pracodawca nie musi podawać przyczyny wypowiedzenia umowy na okres próbny oraz konsultować wypowiedzenia z zakładową organizacją związkową.


Zawieranie kilku umów na okres próbny z tym samym pracownikiem dopuszczalne jest tylko w określonych sytuacjach. Z pracownikiem można podpisać kilka takich umów, jeżeli łącznie nie przekraczają dopuszczalnych 3 miesięcy. W takim przypadku, przy ustaleniu w umowie okresu próbnego krótszego niż ustawowy, można zawrzeć kolejne umowy aż do wyczerpania górnej ustawowej granicy tego okresu.


Kilkakrotne zawarcie umowy na okres próbny przez pracodawcę z tym samym pracownikiem jest jednak dopuszczalne tylko, „gdy wiąże się to z zatrudnieniem ponownym pracownika na innym stanowisku lub przy innych czynnościach” i nie zmierza w oczywisty sposób do obejścia przepisów prawa. Samo przyuczenie do nowego stanowiska nie uzasadnia, zdaniem Sądu Najwyższego, zawarcia kolejnej umowy na okres próbny.


W wyroku z 26 sierpnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 215/99, OSNP 2000/24/890) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, zgodnie z którym ustalenie, że strony zawarły umowę o pracę na okres próbny w celu obejścia przepisów prawa, powoduje nieważność postanowienia określającego rodzaj umowy. W konsekwencji umowę taką należy uważać za zawartą na czas nieokreślony, chyba że zgodnym zamiarem stron było zawarcie terminowej umowy o pracę.


Magdalena Kasprzak

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK