| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Decyzja o powierzeniu innej pracy należy do pracodawcy

Decyzja o powierzeniu innej pracy należy do pracodawcy

Pracodawca może dokonać czasowej zmiany treści stosunku pracy bez wypowiedzenia zmieniającego. W uzasadnionych przypadkach może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. Powierzenie to nie wymaga zachowania formy pisemnej.

Magdzie K. zatrudnionej na stanowisku sprzedawczyni w sklepie spożywczym pracodawca powierzył wykonywanie obowiązków kasjerki na okres od 1 października 2006 r. do 31 grudnia 2006 r. i od 1 stycznia 2007 r. do 31 marca 2007 r. Takie postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem gdyż następuje zbieg dwóch lat kalendarzowych. Jeżeli pracodawca powierzy pracownikowi inną pracę w pierwszym dniu ostatniego kwartału danego roku kalendarzowego to po upływie trzech miesięcy może przedłużyć o kolejny kwartał wykonywanie przez pracownika innego rodzaju pracy. Wówczas pracownik będzie zatrudniony przy wykonywaniu innej pracy nieprzerwanie aż 6 miesięcy.


PRZYKŁAD

WYŻSZE WYNAGRODZENIE

Joanna Z. jest zatrudniona na stanowisku recepcjonistki i otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2500 zł. Pracodawca postanowił powierzyć jej na okres jednego miesiąca inną pracę - będzie wykonywała obowiązki asystentki dyrektora ds. marketingu. Pani Joanna otrzyma za ten miesiąc pracy wyższą o 500 zł pensję. Na podstawie regulaminu płac obowiązującego w tej firmie asystentki dyrektorów zarabiają bowiem miesięcznie 3000 zł.


PRZYKŁAD

INNA PRACA W OKRESIE WYPOWIEDZENIA

Janina K. została zatrudniona w firmie komputerowej na stanowisku dyrektora ds. sprzedaży. Pracodawca zawarł z nią umowę na czas określony wynoszący dziesięć miesięcy. Podpisując umowę o pracę strony zawarły w niej klauzulę dopuszczającą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracodawca postanowił skorzystać z tego zapisu. W okresie wypowiedzenia, chcąc ograniczyć dostęp pracownicy do poufnych informacji, powierzył jej inną pracę - sprzątanie powierzchni biurowych. Powyższe zachowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Nie można powierzyć pracownikowi wysoko wykwalifikowanemu pracy, która nie wymaga żadnych kwalifikacji.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 42 par. 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz 94 z późn. zm.).


Anna Szewczyk

anna.szewczyk@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK