| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Decyzja o powierzeniu innej pracy należy do pracodawcy

Decyzja o powierzeniu innej pracy należy do pracodawcy

Pracodawca może dokonać czasowej zmiany treści stosunku pracy bez wypowiedzenia zmieniającego. W uzasadnionych przypadkach może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. Powierzenie to nie wymaga zachowania formy pisemnej.

Magdzie K. zatrudnionej na stanowisku sprzedawczyni w sklepie spożywczym pracodawca powierzył wykonywanie obowiązków kasjerki na okres od 1 października 2006 r. do 31 grudnia 2006 r. i od 1 stycznia 2007 r. do 31 marca 2007 r. Takie postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem gdyż następuje zbieg dwóch lat kalendarzowych. Jeżeli pracodawca powierzy pracownikowi inną pracę w pierwszym dniu ostatniego kwartału danego roku kalendarzowego to po upływie trzech miesięcy może przedłużyć o kolejny kwartał wykonywanie przez pracownika innego rodzaju pracy. Wówczas pracownik będzie zatrudniony przy wykonywaniu innej pracy nieprzerwanie aż 6 miesięcy.


PRZYKŁAD

WYŻSZE WYNAGRODZENIE

Joanna Z. jest zatrudniona na stanowisku recepcjonistki i otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2500 zł. Pracodawca postanowił powierzyć jej na okres jednego miesiąca inną pracę - będzie wykonywała obowiązki asystentki dyrektora ds. marketingu. Pani Joanna otrzyma za ten miesiąc pracy wyższą o 500 zł pensję. Na podstawie regulaminu płac obowiązującego w tej firmie asystentki dyrektorów zarabiają bowiem miesięcznie 3000 zł.


PRZYKŁAD

INNA PRACA W OKRESIE WYPOWIEDZENIA

Janina K. została zatrudniona w firmie komputerowej na stanowisku dyrektora ds. sprzedaży. Pracodawca zawarł z nią umowę na czas określony wynoszący dziesięć miesięcy. Podpisując umowę o pracę strony zawarły w niej klauzulę dopuszczającą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracodawca postanowił skorzystać z tego zapisu. W okresie wypowiedzenia, chcąc ograniczyć dostęp pracownicy do poufnych informacji, powierzył jej inną pracę - sprzątanie powierzchni biurowych. Powyższe zachowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Nie można powierzyć pracownikowi wysoko wykwalifikowanemu pracy, która nie wymaga żadnych kwalifikacji.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 42 par. 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz 94 z późn. zm.).


Anna Szewczyk

anna.szewczyk@infor.pl

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK