| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jak zatrudniać i zwalniać pracowników młodocianych

Jak zatrudniać i zwalniać pracowników młodocianych

Niebawem rozpocznie się okres, w którym pracodawcy będą zatrudniać pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Będzie to także czas, kiedy dochodzi do rozwiązywania umów z młodocianymi. Z uwagi na fakt, że tę grupę pracowników obowiązują odmienne regulacje niż stosowane do pozostałych pracowników, pracodawcy mają dużo problemów z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników młodocianych.


W zakresie sposobu dokształcania teoretycznego w umowie trzeba wskazać, czy będzie się ono odbywać przez naukę w zasadniczej szkole zawodowej albo ośrodku dokształcania i doskonalenia zawodowego, czy pracodawca będzie organizować dokształcanie we własnym zakresie.(?) Zatrudnialiśmy młodocianego w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu. Musimy wypowiedzieć mu umowę przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jakich w związku z tym musimy dokonać formalności?


W razie konieczności wypowiedzenia młodocianemu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu, pracodawca ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie przedstawiciela ustawowego młodocianego lub jego opiekuna oraz szkołę, jeżeli młodociany dokształca się w szkole, a także izbę rzemieślniczą, jeżeli pracodawcą jest rzemieślnik. Obowiązek taki ma na celu umożliwienie młodocianemu kontynuowania nauki zawodu w dotychczasowym lub pokrewnym zawodzie.(?) Zatrudniony przez nas w ramach nauki zawodu młodociany nie otrzymał promocji do następnej klasy zasadniczej szkoły zawodowej. Co w takim przypadku z dalszą nauką zawodu? Czy mamy ją przerwać?


W takim przypadku pracodawca, na wniosek młodocianego, albo izba rzemieślnicza na wniosek pracodawcy będącego rzemieślnikiem i młodocianego, może przedłużyć czas trwania nauki zawodu, nie więcej jednak niż o 12 miesięcy, w celu umożliwienia dokończenia nauki w szkole.


Zasadą jest, że nauka zawodu trwa nie krócej niż 24 miesiące i nie dłużej niż 36 miesięcy. Może się jednak zdarzyć, że młodociany dokształcający się w zasadniczej szkole zawodowej nie otrzymał promocji do klasy programowo wyższej lub nie ukończył szkoły.


WAŻNE!

Pracodawca ma możliwość wydłużenia nauki zawodu także w innych uzasadnionych przypadkach. Wtedy jednak wydłużenie to nie może być dłuższe niż o 6 miesięcy.(?) Młodociany zatrudniony u nas w celu przygotowania zawodowego chce rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. Czy możemy zgodzić się na to? Słyszeliśmy, że umowę może wypowiedzieć tylko pracodawca i to jedynie w kilku przypadkach.


Umowa o pracę zawarta z młodocianym zawsze może być rozwiązana na mocy wypowiedzenia pracownika młodocianego. Młodociany musi jednak pamiętać o zachowaniu okresów wypowiedzenia, których długość jest taka sama jak przy wypowiadaniu umów zawartych na czas nieokreślony, czyli:

l 2 tygodnie, jeżeli młodociany był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK