| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wymuszone wstrzymanie prac lub działalności

Wymuszone wstrzymanie prac lub działalności

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Należyta realizacja tego obowiązku wymaga organizowania pracy w odpowiedni sposób, jak również zapewnienia przestrzegania w zakładzie pracy przepisów i zasad bhp.


W razie stwierdzenia w czasie kontroli, że prace są wykonywane lub działalność jest prowadzona w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, inspektor pracy jest nie tylko uprawniony, lecz również bezwzględnie obowiązany do nakazania odpowiednio: wstrzymania prac; wstrzymania działalności; wstrzymania eksploatacji maszyn i urządzeń; zakazania wykonywania pracy lub prowadzenia działalności.


Przykład

Inspektor pracy nakazał:

- wstrzymać prace przy użyciu przenośnika taśmowego usytuowanego w wykopie pod obiekt H 4 transportującego urobek gruntu na samochody do czasu zainstalowania osłon bębnów prowadzących;

- wstrzymać prace w wykopie wąskoprzestrzennym na odcinku od strony północnej budynku K 23 do czasu umocnienia ścian wykopu w obrębie tego odcinka.

Zakazał - w obrębie składowiska materiałów - wykonywania prac przy użyciu żurawia w odległości nie mniejszej niż 10 m od linii o napięciu znamionowym od 15 kV do 30 kV.

Względy uzasadniające uznanie zagrożenia - jako stanowiące bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia pracowników zatrudnionych przy tych pracach - wynikające odpowiednio:

- z braku osłon bębnów prowadzących,

- z głębokości niezabezpieczonego wykopu wąskoprzestrzennego z uwzględnieniem np. możliwości odłamu gruntu

powinny być w sposób jednoznaczny określone w protokole z kontroli. Wadliwe uzasadnienie nakazu (zawarte w protokole z kontroli) albo uzasadnienie pozorne, niepełne, niepowiązane z treścią decyzji może być zaskarżone w trybie administracyjnym.

O wykonaniu nakazu adresat nakazu jest obowiązany poinformować właściwego inspektora pracy.


Wznowienie wstrzymanych prac może nastąpić dopiero po definitywnym wyeliminowaniu zagrożenia. Decyzję w tym zakresie podejmuje pracodawca lub osoba działająca w imieniu pracodawcy, bez potrzeby jakiejkolwiek konsultacji z inspektorem pracy.


l skierowanie do innych prac pracowników lub innych osób dopuszczonych do pracy wbrew obowiązującym przepisom przy pracach wzbronionych, szkodliwych lub niebezpiecznych albo pracowników lub innych osób dopuszczonych do pracy przy pracach niebezpiecznych, jeżeli pracownicy ci lub osoby nie posiadają odpowiednich kwalifikacji.


W sytuacji stwierdzenia wykonywania takich prac inspektor pracy jest obowiązany wydać nakaz skierowania do innych prac pracownika lub innych osób dopuszczonych do pracy.


Wykonanie takiego nakazu skutkuje zaprzestaniem pracy na danym stanowisku przez osobę imiennie wskazaną. Oznacza to, że nie ma przeszkód powierzenie wykonywania pracy na tym stanowisku innej osobie nieobjętej przesłankami wyłączającymi możliwość świadczenia pracy na danym stanowisku.

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK