| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy spółka cywilna może zatrudnić jednego ze wspólników na podstawie umowy o pracę

Czy spółka cywilna może zatrudnić jednego ze wspólników na podstawie umowy o pracę

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Czy jako wspólnik mogę zarazem stać się pracownikiem tej spółki? Czy takie rozwiązanie nie będzie sprzeczne z prawem?


RADA

Może Pan zostać zatrudniony jako pracownik w tej spółce, jeżeli zakres Pana obowiązków nie będzie tożsamy z czynnościami, jakie powinien Pan wykonywać jako wspólnik i będzie Pan pracował pod kierownictwem innej osoby.

UZASADNIENIE

Powinnością wspólnika jest prowadzenie spraw spółki, a jego wkład może polegać wyłącznie na świadczeniu usług. Kodeks cywilny uprawnia i zobowiązuje do prowadzenia spraw spółki każdego ze wspólników. Nie jest potrzebna do tego żadna dodatkowa umowa między wspólnikiem a spółką. Możliwość zawarcia przez jednego ze wspólników spółki cywilnej z pozostałymi wspólnikami umowy o pracę, jeżeli przedmiotem tej umowy miałoby być prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentowanie, została wprost zakwestionowana przez Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 14 stycznia 1993 r. (II UZP 21/92, OSNC 1993/5/69).

W Pana przypadku zawarcie umowy o pracę może być nieprawidłowe także ze względu na fakt, że jako wspólnik byłby Pan jednocześnie pracownikiem i swoim pracodawcą. Niespełniony pozostałby więc warunek podporządkowania.

Inaczej będzie w sytuacji, gdy jednocześnie oddzieli Pan wykonywanie obowiązków wynikających z posiadania udziałów w spółce od świadczonej przez siebie pracy w charakterze pracownika tej spółki i będzie Pan podlegał w pracy przełożonemu. Wtedy będzie możliwe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Rodzaj wykonywanej przez Pana pracy w ramach zatrudnienia pracowniczego nie może dotyczyć zarządzania spółką, a także innych prac, których wykonywanie należy do obowiązków wspólnika. Praca musi być świadczona w faktycznym podporządkowaniu, a nie w pozornym.

PRZYKŁAD
Wspólnik spółki cywilnej został zatrudniony w tej spółce na podstawie umowy o pracę jako handlowiec. Pracuje pod kierownictwem kontraktowego menedżera. Taki sposób zatrudnienia wspólnika spółki cywilnej jest prawidłowy.

• art. 861 § 1, art. 865 § 1, art. 866 Kodeksu cywilnego,
• art. 22 § 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:
• Pracownik spółki cywilnej, który zostaje jej wspólnikiem w trakcie stosunku pracy, podlega ubezpieczeniu społecznemu osób prowadzących działalność gospodarczą. (Wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2003 r., II UK 235/02, M.Pr.Pr. - wkładka 2004/4/13)

Małgorzata Bedyńska
specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK