| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy spółka cywilna może zatrudnić jednego ze wspólników na podstawie umowy o pracę

Czy spółka cywilna może zatrudnić jednego ze wspólników na podstawie umowy o pracę

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Czy jako wspólnik mogę zarazem stać się pracownikiem tej spółki? Czy takie rozwiązanie nie będzie sprzeczne z prawem?


RADA

Może Pan zostać zatrudniony jako pracownik w tej spółce, jeżeli zakres Pana obowiązków nie będzie tożsamy z czynnościami, jakie powinien Pan wykonywać jako wspólnik i będzie Pan pracował pod kierownictwem innej osoby.

UZASADNIENIE

Powinnością wspólnika jest prowadzenie spraw spółki, a jego wkład może polegać wyłącznie na świadczeniu usług. Kodeks cywilny uprawnia i zobowiązuje do prowadzenia spraw spółki każdego ze wspólników. Nie jest potrzebna do tego żadna dodatkowa umowa między wspólnikiem a spółką. Możliwość zawarcia przez jednego ze wspólników spółki cywilnej z pozostałymi wspólnikami umowy o pracę, jeżeli przedmiotem tej umowy miałoby być prowadzenie spraw spółki lub jej reprezentowanie, została wprost zakwestionowana przez Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów z 14 stycznia 1993 r. (II UZP 21/92, OSNC 1993/5/69).

W Pana przypadku zawarcie umowy o pracę może być nieprawidłowe także ze względu na fakt, że jako wspólnik byłby Pan jednocześnie pracownikiem i swoim pracodawcą. Niespełniony pozostałby więc warunek podporządkowania.

Inaczej będzie w sytuacji, gdy jednocześnie oddzieli Pan wykonywanie obowiązków wynikających z posiadania udziałów w spółce od świadczonej przez siebie pracy w charakterze pracownika tej spółki i będzie Pan podlegał w pracy przełożonemu. Wtedy będzie możliwe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Rodzaj wykonywanej przez Pana pracy w ramach zatrudnienia pracowniczego nie może dotyczyć zarządzania spółką, a także innych prac, których wykonywanie należy do obowiązków wspólnika. Praca musi być świadczona w faktycznym podporządkowaniu, a nie w pozornym.

PRZYKŁAD
Wspólnik spółki cywilnej został zatrudniony w tej spółce na podstawie umowy o pracę jako handlowiec. Pracuje pod kierownictwem kontraktowego menedżera. Taki sposób zatrudnienia wspólnika spółki cywilnej jest prawidłowy.

• art. 861 § 1, art. 865 § 1, art. 866 Kodeksu cywilnego,
• art. 22 § 1 Kodeksu pracy.

Orzecznictwo uzupełniające:
• Pracownik spółki cywilnej, który zostaje jej wspólnikiem w trakcie stosunku pracy, podlega ubezpieczeniu społecznemu osób prowadzących działalność gospodarczą. (Wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 2003 r., II UK 235/02, M.Pr.Pr. - wkładka 2004/4/13)

Małgorzata Bedyńska
specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK